Ca urmare a colaborării dintre Parlamentul României cu Parlamentul din Coreea de sud, părintele Ion Armași a participat la Seul, în săptămâna care s-a încheiat, împreună cu o delegație a Parlamentului României, la o acțiune intitulata: "Micul dejun cu rugăciune".

După oficierea sfintei liturghii, părintele Ionică a vorbit enoriașilor despre această vizită efectuată în Coreea de Sud, arătând printre altele că această țară se află printre statele cu cea mai mare densitate a populației, având 50 milioane locuitori, iar orașul Seul - capitala - înglobează un număr de 22 de milioane de locuitori.

 

Pe lângă faptul că impresionează prin populația foarte densă, autostrăzile suspendate și blocurile de peste 30 de etaje, Coreea de Sud este și deținătoarea unui creștinism practic, manifestat odată cu modernizarea țării. Religia creștină a pătruns în Coreea de Sud în urmă cu 128 de ani, în prezent aproximativ 28% din populație fiind creștină.

Observând caracterul și modul de viață al coreenilor, Pr. Ionică a ținut să sublinieze anumite aspecte, făcând o oarecare analogie cu acțiunile Bisericii Ortodoxe Române. Unul dintre cele mai importante aspecte evidențiate în cazul coreenilor este misiunea pe care aceștia o desfășoară în lume; astfel, mii de pastori coreeni plecați în misiune răspândesc, odată cu mesajul creștin și afacerile coreene. In ceea ce privește activitatea socială, coreenii se fac remarcați prin obiceiuri și principii deosebite, fiind deschiși și atenți la ajutorarea aproapelui. Au în desfășurare mii de proiecte sociale, iar în ceea ce privește contribuția financiară, fiecare coreean dă 10% din venitul, lunar, Bisericii. De asemenea, există și o Biserică metodistă, ce își are sediul într-o construcție ridicată pe 10 etaje, ce se remarcă prin îngrijirea copiilor foarte talentați și apropiați de Biserică.

Aducând aprecieri față de buna organizarea de acțiunii parlamentarilor români în Coreea de sud și impresionat de buna organizare a coreenilor, pe care-i caracterizează voința și hărnicia, părintele Ionică a concluzionat : "Vor fi alții și mai credincioși și mai harnici și mai darnici, însă noi suntem datori să încercăm mereu să facem mai mult, toate acestea fără a ne lăuda în credința noastră".

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…

3 iunie 2018 – Noemi Cristea a câștigat Marele Premiu al Juriului la Festivalul de pricesne

Iun 05, 2018
Surpriza ediției a VIII-a a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» a fost tânăra Noemi Cristea, în vârstă de 10 ani, care a câștigat Marele Premiu al Juriului, interpretând priceasna «Oile mele».…

1 iunie 2018 – 100 de artiști vor urca duminică pe scena Festivalului de pricesne

Iun 01, 2018
COMUNICAT DE PRESĂ În cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie, din cartierul bucureștean Berceni (Piața Sudului), va avea loc duminică 3 iunie 2018, orele 16, a VIII-a ediție a…

29 mai 2018 - În așteptarea Festivalului, enoriașii scriu poezii

Mai 29, 2018
Întreaga comunitate parohială este în așteptarea evenimentului parohial major al anului 2018, Festivalul de pricesne «Blândul Păstor». În duminica Rusaliilor, a Pogorârii Sfântului Duh, după…

29 mai 2018 – Mulțumim celor 150.000 de cititori ai paginii web a parohiei noastre

Mai 29, 2018
La data de 23 februarie 2015 adresam mulțumiri celor 100.000 de vizitatori ai parohiei noastre. Datorită faptului că site-ul parohiei a fost atacat de către hackeri și au fost distruse mai multe…

26 mai 2018 – Aniversarea a cinci ani de la constituirea Coralei parohiale Ambroziana

Mai 29, 2018
La inițiativa părintelui paroh, la data de 6 octombrie 2013 se constituia Corala mixtă parohială Ambroziana, formată din tineri și adulți, enoriași ai parohiei, care dau răspunsurile liturgice…

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…