Ca urmare a colaborării dintre Parlamentul României cu Parlamentul din Coreea de sud, părintele Ion Armași a participat la Seul, în săptămâna care s-a încheiat, împreună cu o delegație a Parlamentului României, la o acțiune intitulata: "Micul dejun cu rugăciune".

După oficierea sfintei liturghii, părintele Ionică a vorbit enoriașilor despre această vizită efectuată în Coreea de Sud, arătând printre altele că această țară se află printre statele cu cea mai mare densitate a populației, având 50 milioane locuitori, iar orașul Seul - capitala - înglobează un număr de 22 de milioane de locuitori.

 

Pe lângă faptul că impresionează prin populația foarte densă, autostrăzile suspendate și blocurile de peste 30 de etaje, Coreea de Sud este și deținătoarea unui creștinism practic, manifestat odată cu modernizarea țării. Religia creștină a pătruns în Coreea de Sud în urmă cu 128 de ani, în prezent aproximativ 28% din populație fiind creștină.

Observând caracterul și modul de viață al coreenilor, Pr. Ionică a ținut să sublinieze anumite aspecte, făcând o oarecare analogie cu acțiunile Bisericii Ortodoxe Române. Unul dintre cele mai importante aspecte evidențiate în cazul coreenilor este misiunea pe care aceștia o desfășoară în lume; astfel, mii de pastori coreeni plecați în misiune răspândesc, odată cu mesajul creștin și afacerile coreene. In ceea ce privește activitatea socială, coreenii se fac remarcați prin obiceiuri și principii deosebite, fiind deschiși și atenți la ajutorarea aproapelui. Au în desfășurare mii de proiecte sociale, iar în ceea ce privește contribuția financiară, fiecare coreean dă 10% din venitul, lunar, Bisericii. De asemenea, există și o Biserică metodistă, ce își are sediul într-o construcție ridicată pe 10 etaje, ce se remarcă prin îngrijirea copiilor foarte talentați și apropiați de Biserică.

Aducând aprecieri față de buna organizarea de acțiunii parlamentarilor români în Coreea de sud și impresionat de buna organizare a coreenilor, pe care-i caracterizează voința și hărnicia, părintele Ionică a concluzionat : "Vor fi alții și mai credincioși și mai harnici și mai darnici, însă noi suntem datori să încercăm mereu să facem mai mult, toate acestea fără a ne lăuda în credința noastră".

4 octombrie 2018 – Mesajul Adunării Naționale Bisericești privind Referendumul pentru apărarea familiei binecuvântate de Dumnezeu

Oct 04, 2018
Adunarea Națională Bisericească întrunită în ședința din 29 septembrie 2018 a lansat un apel către toți cetățenii ortodocși români pentru participarea la Referendumul din 6-7 octombrie 2018 în…

1 octombrie 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna octombrie

Oct 02, 2018
Data Eveniment 5 V – (duminica 7) – Ziua Educației 7 D – Participarea enoriașilor la Referendumul pentru definirea familiei în Constituția României D - Aniversare zi de naștere a dnei Alexandra…

10 septembrie 2018 – Reacția credincioșilor față de organizarea Duminicii bunicilor

Sep 15, 2018
Domnul Viorel Iancu, cercetător și scriitor de monografii bisericești, enoriaș al parohiei, a trimis următorul mesaj: Suntem foarte bucuroși că am putut participa la un astfel de regal «Duminica…

9 septembrie 2018 - Duminica bunicilor, eveniment excepțional organizat de parohie

Sep 15, 2018
Aceasta este tema sub semnul căreia, duminică 9 septembrie 2018, de ziua Sfinților Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului și bunicii Mântuitorului Iisus Hristos, fiii parohiei au omagiat prin…

9 septembrie 2018 – Vizita Cardinalului Francesco Coccopalmerio la parohia noastră

Sep 13, 2018
Cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 8-9 septembrie, parohia noastră s-a bucurat de vizita unei delegații a Bisericii Romano-Catolice condusă de Eminența…

2 septembrie 2018 – Teologul Valentin Palma: aniversarea a 25 de ani de viață

Sep 13, 2018
După oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare domnului Valentin Palma, masterand la Facultatea de Teologie Ortodoxă «Justinian Patriarhul» din București, cu…

1 septembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna septembrie

Sep 13, 2018
Data Eveniment 1 - 4 S – Ma Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși - Sibiu 9 D – Sf. Ioachim și Ana. Duminica Bunicilor- a II-a Ediție 30 Ziua Internațională a inimii. Dr. Alina Dida. Scurt…

15 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…

1 iulie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iulie

Aug 15, 2018
Data Eveniment 1 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Gabriel Burtan – consilier parohial 8 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Buturuga Andriana ; - Aniversarea zilei de naștere a dnei…

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…