Agenția de știri își intitulează articolul «Peste 100 de tineri din ţări europene celebrează Paştele în parohii din Bucureşti», în cadrul unui pelerinaj organizat de Comunitatea Taizé la invitaţia Patriarhului Daniel, oaspeţii având ocazia de lua parte la tradiţiile ortodoxe, potrivit reprezentanţilor parohiilor Sf. Ambrozie şi Şerban Vodă, se arată în articol"Prezenţa în parohia noastră a unor tineri din Europa, prieteni ai Comunităţii Taizé, a oferit un prilej deosebit pentru dialog între tinerii creştini ai comunităţilor noastre religioase şi pentru descoperirea frumuseţilor spiritualităţii bisericilor noastre, respectiv a rădăcinilor creştine ale continentului nostru european. Tinerii găzduiţi în familiile noastre sunt persoane implicate în comunităţile lor religioase care au adus o mărturie interesantă asupra rolului pe care tinerii îl pot avea în societatea contemporană, confruntarea acestora cu diverse forme ale ateismului şi cu alte probleme cărora trebuie să le facă faţă comunitatea creştină a Europei contemporane", a declarat pentru MEDIAFAX părintele Mircea Alexă Uţă, preot paroh al Bisericii Apărătorii Patriei II/Sfântul Ambrozie din Bucureşti.