Preoţii din Protopopiatul Sector IV Capitală au participat astăzi la primul cerc pastoral în noua formulă, după reorganizarea protoieriilor din Bucureşti. În cadrul cercului, a fost susţinută o conferinţă de către Pr.Prof.Univ.Dr. Gheorghe Istodor de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Constanţa, despre Taina Sfintei Spovedanii şi cea a Sfintei Euharistii şi au fost dezbătute probleme de ordin administrativ. ”Protoieria Sector IV Capitală cuprinde 32 de parohii şi aproximativ 80 de clerici”, a precizat pentru TRINITAS TV Pr. Ioan Armaşi, Protopop al Protoieriei Sector IV Capitală. La acest cerc pastoral, găzduit de parohia noastră, au participat din partea Centrului Epahial, Pc.Pr. Ioan Iordache, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Bucureştilor și Pcuv.Arhim. Veniamin Goreanu, consilier eparhial la Sectorul Administrativ-Bisericesc al Arhiepiscopiei Bucureştilor. La încheierea cercului pastoral, Comitetul parohial al parohiei noastre a oferit celor prezenți, o gustare. Vezi foto pe facebook.