Duminică 1 octombrie 2017, a fost organizată, începând cu ora 11.30, în biserica noastră parohială, Prima ediție a Proiectului cultural misionar «Duminica bunicilor», inițiat și anunțat de către părintele paroh cu câteva luni înainte. Bunicii prezenţi în biserica parohială, în număr mare, au avut parte de o surpriză: nepoţii, sau chiar strănepoții lor, le-au pregătit o adevărată serbare. Aproape 20 de copii au venit în faţa altarului, oferindu-le cu emoţie, bunicii sau bunicului aflat în sfânta biserică, poezii, proverbe, cugetări și rugăciuni, unele compuse chiar de ei. Lacrimi de bucurie au curs, cu generozitate, în timp ce aplauzele au răsunat îndelung pentru fiecare din micuţii artişti.

La activitate a luat parte şi un grup de trei eleve de la Școala Gimnazială nr. 133, coordonat de profesoara de religie, doamna Elena Mihail, şi care a pregătit un florilegiu de proverbe, compuneri şi mini-eseuri despre bunici pe care doamna profesoară le-a adunat de la elevi în clasele de curs. Toţi copiii care au participat la serbare au primit...

cadouri din partea parohiei, în timp ce bunicii lor au primit diplome de recunoştinţă. La ieșirea din sfânta biserică, cei prezenţi au fost serviţi cu gogoşi pregătite de ”bunicele” parohiei şi cu vin fiert, în timp ce nepoţeii şi bunicii lor, participanți la programul cultural misionar, au fost invitaţi la o agapă în foişorul parohiei.

După cuvântul de închidere, părintele paroh, după ce a mulțumit tuturor celor implicați în realizarea acestui Proiect, a propus ca de anul viitor, «Duminica bunicilor» să fie serbată în prima duminica după ziua prăznuirii Sfinților și Dumnezeiești părinți Ioachim şi Ana (9 septembrie), părinţii Maicii Domnului, deci, bunicii Mântuitorului.

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…