Începutul anului școlar este de fiecare dată un moment emoționant atât pentru  cadrele didactice cât și pentru părinți, bunici și copii. Din învățătura Mântuitorului Hristos și a Sfinților Părinți, aflăm că orice început: al nașterii, al zilei, al lucrului, al proiectelor, etc., se cuvine să-l începem cu binecuvântarea lui Dumnezeu, prin rugăciune. În acest sens Biserica Ortodoxă s-a îngrijit ca prin slujba de Tedeum la începutul anului școlar să ofere elevilor binecuvântarea lui Dumnezeu, pentru a deveni oameni buni și de bază ai societății, pentru a fi capabili să ofere aproapelui dragostea creștinească, manifestată prin întrajutorare reciprocă. Datorită legăturii indispensabile dintre cele Biserică și Școală, care oferă copiilor o educație folositoare întregii vieți, părintele paroh a participat la deschiderea anului școlar la Școala Gimnazială nr.133, aflată pe raza parohiei noastre. Doamna director Mihaela Puiu a prezentat delegația Poliției Locale Sector 4 și prezența preotului paroh Mircea Uță, după care a citit mesajul Ministrului Învățământului și mesajul dumneaei. După această prezentare, părintele Mircea Uță a săvârșit slujba de Tedeum și a citit mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel cu ocazia începerii anului școlar, intitulat Lumina educației – speranță pentru viață (vezi textul aici).

 

În mesajul său, Părintele Patriarh Daniel a evidențiat faptul că Familia, Biserica şi Școala sunt chemate să ofere copiilor şi tinerilor, pe lângă cunoștințe intelectuale, şi o formare spirituală  pentru a trăi viaţa în comuniune de iubire față de Dumnezeu şi de oameni. 

 

Patriarhul nostru se roagă Preasfintei Treimi, Maicii Domnului şi tuturor sfinților să ocrotească pe toți elevii, părinții şi cadrele didactice din învățământul preuniversitar şi să le dăruiască tuturor multă sănătate şi ajutor, pace şi bucurie în viață!

 

După cum este cunoscut, în România, peste 2.300.000 de elevi au început  școala. Dintre aceștia, 165.000 sunt elevi de clasa pregătitoare, iar aproape 400.000 sunt copii de grădiniță.

 

Cursurile anului școlar 2017-2018 însumează 167 de zile lucrătoare, adică 35 de săptămâni, informează site-ul oficial al Ministerului Educației Naționale.

 

Structura anului școlar cuprinde: semestrul I: 11 septembrie 2017 – 2 februarie 2018; semestrul al II-lea: 12 februarie 2018 – 15 iunie 2018

 

Vacanțele elevilor din toate ciclurile de învățământ sunt programate astfel: vacanta de iarnă: 23 decembrie 2017 – 14 ianuarie 2018; vacanta inter semestrială: 3 – 11 februarie 2018; vacanta de primăvară: 31 martie – 10 aprilie 2018; vacanta de vară: 16 iunie – 9 septembrie 2018.

 

Suplimentar, clasele din învățământul primar şi grupele din învățământul preșcolar beneficiază de vacanta în săptămâna 28 octombrie – 5 noiembrie 2017. Pentru clasele terminale din învățământul liceal, anul școlar se încheie în data de 25 mai 2018, iar pentru clasa a VIII-a, în data de 8 iunie 2018.

 

Sf. Ioan Gură de Aur despre educația copiilor:

 

Creste un atlet pentru Hristos!  11 sfaturi duhovnicești:

 

1.Nu încetez de a vă ruga, de a vă ruga cu lacrimi şi a vă cere ca, înainte de toate celelalte, să dați copiilor voștri o bună educație. Dacă-ti iubești copilul, arat-o prin educația ce i-o dai. De altfel, ai şi răsplată. Creste un atlet pentru Hristos! Învață-ți copilul din prima vârstă să trăiască cu evlavie în lume!

 

2. Învață-ți copilul să nu pună nici un preț pe bani, nici pe slava omenească, nici numai pe viaţa de aici. Dacă va avea astfel de gânduri, va fi un înțelept.

 

3. Să nu ne străduim, dar, să adunăm bani, ca să-i lăsăm copiilor noștri, ci să-i învățăm virtutea şi să chemăm peste ei binecuvântarea lui Dumnezeu. Aceasta e cea mai mare bogăție.

 

4. Ascultă cum se îngrijea Iov de creșterea copiilor lui! Nu-i răsfăța peste măsură, așa cum facem noi, ci le cerea să aibă viață desăvârșită. Dacă aducea jertfe pentru păcatele neștiute ale copiilor lui (Iov 1, 5), gândește-te ce judecător aspru era al faptelor lor știute!

 

5. Un tânăr de a cărui educație nu te ocupi este ca un pământ înțelenit pe care cresc mulți spini. Să aruncăm, dar, asupra tinerilor focul Duhului Sfânt, să ardem dorințele lor rele, să întoarcem brazdele ogorului sufletului lor şi să-i facem gata de a primi sămânța. Să arătăm lumii pe tinerii noștri mai cuminți şi mai înțelepți decât bătrânii păgânilor.

 

6. Care artă poate fi egală cu arta de a educa sufletul copilului, de a-i forma mintea tânărului? Cel care practică această artă trebuie să fie mai priceput şi mai talentat decât un pictor şi decât un sculptor.

 

7. Voiești a-l lăsa pe copilul tău bogat? Învață-l să fie om bun şi cinstit.

 

8. Învață pe copil să fie îngăduitor şi bun cu oamenii.

 

9. Să-i creștem pe copii cu multă sârguință în legea lui Dumnezeu şi să îndepărtăm pe cei tineri de orice răutate, mai cu seamă de neînfrânare şi împrăștiere.

 

10. Sufletul copiilor este ca pânza albă care în orice fel se va vopsi întâi așa va fi până la sfârșit. Chiar de ar vrea cineva să o vopsească cu altă culoare, pururea se arată vopseala cea dintâi. Aşa şi copiii cei mici, când se obișnuiesc la bine, cu anevoie se întorc la rău.

11. Creșteți pe copiii voștri întru învățătura şi certarea Domnului, cu multă băgare de seamă.

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…