Începutul anului școlar este de fiecare dată un moment emoționant atât pentru  cadrele didactice cât și pentru părinți, bunici și copii. Din învățătura Mântuitorului Hristos și a Sfinților Părinți, aflăm că orice început: al nașterii, al zilei, al lucrului, al proiectelor, etc., se cuvine să-l începem cu binecuvântarea lui Dumnezeu, prin rugăciune. În acest sens Biserica Ortodoxă s-a îngrijit ca prin slujba de Tedeum la începutul anului școlar să ofere elevilor binecuvântarea lui Dumnezeu, pentru a deveni oameni buni și de bază ai societății, pentru a fi capabili să ofere aproapelui dragostea creștinească, manifestată prin întrajutorare reciprocă. Datorită legăturii indispensabile dintre cele Biserică și Școală, care oferă copiilor o educație folositoare întregii vieți, părintele paroh a participat la deschiderea anului școlar la Școala Gimnazială nr.133, aflată pe raza parohiei noastre. Doamna director Mihaela Puiu a prezentat delegația Poliției Locale Sector 4 și prezența preotului paroh Mircea Uță, după care a citit mesajul Ministrului Învățământului și mesajul dumneaei. După această prezentare, părintele Mircea Uță a săvârșit slujba de Tedeum și a citit mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel cu ocazia începerii anului școlar, intitulat Lumina educației – speranță pentru viață (vezi textul aici).

 

În mesajul său, Părintele Patriarh Daniel a evidențiat faptul că Familia, Biserica şi Școala sunt chemate să ofere copiilor şi tinerilor, pe lângă cunoștințe intelectuale, şi o formare spirituală  pentru a trăi viaţa în comuniune de iubire față de Dumnezeu şi de oameni. 

 

Patriarhul nostru se roagă Preasfintei Treimi, Maicii Domnului şi tuturor sfinților să ocrotească pe toți elevii, părinții şi cadrele didactice din învățământul preuniversitar şi să le dăruiască tuturor multă sănătate şi ajutor, pace şi bucurie în viață!

 

După cum este cunoscut, în România, peste 2.300.000 de elevi au început  școala. Dintre aceștia, 165.000 sunt elevi de clasa pregătitoare, iar aproape 400.000 sunt copii de grădiniță.

 

Cursurile anului școlar 2017-2018 însumează 167 de zile lucrătoare, adică 35 de săptămâni, informează site-ul oficial al Ministerului Educației Naționale.

 

Structura anului școlar cuprinde: semestrul I: 11 septembrie 2017 – 2 februarie 2018; semestrul al II-lea: 12 februarie 2018 – 15 iunie 2018

 

Vacanțele elevilor din toate ciclurile de învățământ sunt programate astfel: vacanta de iarnă: 23 decembrie 2017 – 14 ianuarie 2018; vacanta inter semestrială: 3 – 11 februarie 2018; vacanta de primăvară: 31 martie – 10 aprilie 2018; vacanta de vară: 16 iunie – 9 septembrie 2018.

 

Suplimentar, clasele din învățământul primar şi grupele din învățământul preșcolar beneficiază de vacanta în săptămâna 28 octombrie – 5 noiembrie 2017. Pentru clasele terminale din învățământul liceal, anul școlar se încheie în data de 25 mai 2018, iar pentru clasa a VIII-a, în data de 8 iunie 2018.

 

Sf. Ioan Gură de Aur despre educația copiilor:

 

Creste un atlet pentru Hristos!  11 sfaturi duhovnicești:

 

1.Nu încetez de a vă ruga, de a vă ruga cu lacrimi şi a vă cere ca, înainte de toate celelalte, să dați copiilor voștri o bună educație. Dacă-ti iubești copilul, arat-o prin educația ce i-o dai. De altfel, ai şi răsplată. Creste un atlet pentru Hristos! Învață-ți copilul din prima vârstă să trăiască cu evlavie în lume!

 

2. Învață-ți copilul să nu pună nici un preț pe bani, nici pe slava omenească, nici numai pe viaţa de aici. Dacă va avea astfel de gânduri, va fi un înțelept.

 

3. Să nu ne străduim, dar, să adunăm bani, ca să-i lăsăm copiilor noștri, ci să-i învățăm virtutea şi să chemăm peste ei binecuvântarea lui Dumnezeu. Aceasta e cea mai mare bogăție.

 

4. Ascultă cum se îngrijea Iov de creșterea copiilor lui! Nu-i răsfăța peste măsură, așa cum facem noi, ci le cerea să aibă viață desăvârșită. Dacă aducea jertfe pentru păcatele neștiute ale copiilor lui (Iov 1, 5), gândește-te ce judecător aspru era al faptelor lor știute!

 

5. Un tânăr de a cărui educație nu te ocupi este ca un pământ înțelenit pe care cresc mulți spini. Să aruncăm, dar, asupra tinerilor focul Duhului Sfânt, să ardem dorințele lor rele, să întoarcem brazdele ogorului sufletului lor şi să-i facem gata de a primi sămânța. Să arătăm lumii pe tinerii noștri mai cuminți şi mai înțelepți decât bătrânii păgânilor.

 

6. Care artă poate fi egală cu arta de a educa sufletul copilului, de a-i forma mintea tânărului? Cel care practică această artă trebuie să fie mai priceput şi mai talentat decât un pictor şi decât un sculptor.

 

7. Voiești a-l lăsa pe copilul tău bogat? Învață-l să fie om bun şi cinstit.

 

8. Învață pe copil să fie îngăduitor şi bun cu oamenii.

 

9. Să-i creștem pe copii cu multă sârguință în legea lui Dumnezeu şi să îndepărtăm pe cei tineri de orice răutate, mai cu seamă de neînfrânare şi împrăștiere.

 

10. Sufletul copiilor este ca pânza albă care în orice fel se va vopsi întâi așa va fi până la sfârșit. Chiar de ar vrea cineva să o vopsească cu altă culoare, pururea se arată vopseala cea dintâi. Aşa şi copiii cei mici, când se obișnuiesc la bine, cu anevoie se întorc la rău.

11. Creșteți pe copiii voștri întru învățătura şi certarea Domnului, cu multă băgare de seamă.

11 noiembrie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Ana Maria Vasilățeanu și Eugen Gheorghe

Noi 16, 2018
Duminică 11 noiembrie 2018, biserica parohială, îmbrăcată în haine de sărbătoare, a primit pe tinerii Ana Maria Vasilățeanu și Eugen Gheorghe, pentru a depune în fața Sfântului Altar jurământul de…

1 noiembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna noiembrie

Noi 16, 2018
Data Eveniment 5 V (duminica 7) – Ziua Mondială a Profesorilor/Bibliotecarilor 8 J - Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil 11 D – aniversare zi de nastere dl. Marinescu Doru – consilier parohial -…

4 octombrie 2018 – Mesajul Adunării Naționale Bisericești privind Referendumul pentru apărarea familiei binecuvântate de Dumnezeu

Oct 04, 2018
Adunarea Națională Bisericească întrunită în ședința din 29 septembrie 2018 a lansat un apel către toți cetățenii ortodocși români pentru participarea la Referendumul din 6-7 octombrie 2018 în…

1 octombrie 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna octombrie

Oct 02, 2018
Data Eveniment 5 V – (duminica 7) – Ziua Educației 7 D – Participarea enoriașilor la Referendumul pentru definirea familiei în Constituția României D - Aniversare zi de naștere a dnei Alexandra…

10 septembrie 2018 – Reacția credincioșilor față de organizarea Duminicii bunicilor

Sep 15, 2018
Domnul Viorel Iancu, cercetător și scriitor de monografii bisericești, enoriaș al parohiei, a trimis următorul mesaj: Suntem foarte bucuroși că am putut participa la un astfel de regal «Duminica…

9 septembrie 2018 - Duminica bunicilor, eveniment excepțional organizat de parohie

Sep 15, 2018
Aceasta este tema sub semnul căreia, duminică 9 septembrie 2018, de ziua Sfinților Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului și bunicii Mântuitorului Iisus Hristos, fiii parohiei au omagiat prin…

9 septembrie 2018 – Vizita Cardinalului Francesco Coccopalmerio la parohia noastră

Sep 13, 2018
Cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 8-9 septembrie, parohia noastră s-a bucurat de vizita unei delegații a Bisericii Romano-Catolice condusă de Eminența…

2 septembrie 2018 – Teologul Valentin Palma: aniversarea a 25 de ani de viață

Sep 13, 2018
După oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare domnului Valentin Palma, masterand la Facultatea de Teologie Ortodoxă «Justinian Patriarhul» din București, cu…

1 septembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna septembrie

Sep 13, 2018
Data Eveniment 1 - 4 S – Ma Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși - Sibiu 9 D – Sf. Ioachim și Ana. Duminica Bunicilor- a II-a Ediție 30 Ziua Internațională a inimii. Dr. Alina Dida. Scurt…

15 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…