Începutul anului școlar este de fiecare dată un moment emoționant atât pentru  cadrele didactice cât și pentru părinți, bunici și copii. Din învățătura Mântuitorului Hristos și a Sfinților Părinți, aflăm că orice început: al nașterii, al zilei, al lucrului, al proiectelor, etc., se cuvine să-l începem cu binecuvântarea lui Dumnezeu, prin rugăciune. În acest sens Biserica Ortodoxă s-a îngrijit ca prin slujba de Tedeum la începutul anului școlar să ofere elevilor binecuvântarea lui Dumnezeu, pentru a deveni oameni buni și de bază ai societății, pentru a fi capabili să ofere aproapelui dragostea creștinească, manifestată prin întrajutorare reciprocă. Datorită legăturii indispensabile dintre cele Biserică și Școală, care oferă copiilor o educație folositoare întregii vieți, părintele paroh a participat la deschiderea anului școlar la Școala Gimnazială nr.133, aflată pe raza parohiei noastre. Doamna director Mihaela Puiu a prezentat delegația Poliției Locale Sector 4 și prezența preotului paroh Mircea Uță, după care a citit mesajul Ministrului Învățământului și mesajul dumneaei. După această prezentare, părintele Mircea Uță a săvârșit slujba de Tedeum și a citit mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel cu ocazia începerii anului școlar, intitulat Lumina educației – speranță pentru viață (vezi textul aici).

 

În mesajul său, Părintele Patriarh Daniel a evidențiat faptul că Familia, Biserica şi Școala sunt chemate să ofere copiilor şi tinerilor, pe lângă cunoștințe intelectuale, şi o formare spirituală  pentru a trăi viaţa în comuniune de iubire față de Dumnezeu şi de oameni. 

 

Patriarhul nostru se roagă Preasfintei Treimi, Maicii Domnului şi tuturor sfinților să ocrotească pe toți elevii, părinții şi cadrele didactice din învățământul preuniversitar şi să le dăruiască tuturor multă sănătate şi ajutor, pace şi bucurie în viață!

 

După cum este cunoscut, în România, peste 2.300.000 de elevi au început  școala. Dintre aceștia, 165.000 sunt elevi de clasa pregătitoare, iar aproape 400.000 sunt copii de grădiniță.

 

Cursurile anului școlar 2017-2018 însumează 167 de zile lucrătoare, adică 35 de săptămâni, informează site-ul oficial al Ministerului Educației Naționale.

 

Structura anului școlar cuprinde: semestrul I: 11 septembrie 2017 – 2 februarie 2018; semestrul al II-lea: 12 februarie 2018 – 15 iunie 2018

 

Vacanțele elevilor din toate ciclurile de învățământ sunt programate astfel: vacanta de iarnă: 23 decembrie 2017 – 14 ianuarie 2018; vacanta inter semestrială: 3 – 11 februarie 2018; vacanta de primăvară: 31 martie – 10 aprilie 2018; vacanta de vară: 16 iunie – 9 septembrie 2018.

 

Suplimentar, clasele din învățământul primar şi grupele din învățământul preșcolar beneficiază de vacanta în săptămâna 28 octombrie – 5 noiembrie 2017. Pentru clasele terminale din învățământul liceal, anul școlar se încheie în data de 25 mai 2018, iar pentru clasa a VIII-a, în data de 8 iunie 2018.

 

Sf. Ioan Gură de Aur despre educația copiilor:

 

Creste un atlet pentru Hristos!  11 sfaturi duhovnicești:

 

1.Nu încetez de a vă ruga, de a vă ruga cu lacrimi şi a vă cere ca, înainte de toate celelalte, să dați copiilor voștri o bună educație. Dacă-ti iubești copilul, arat-o prin educația ce i-o dai. De altfel, ai şi răsplată. Creste un atlet pentru Hristos! Învață-ți copilul din prima vârstă să trăiască cu evlavie în lume!

 

2. Învață-ți copilul să nu pună nici un preț pe bani, nici pe slava omenească, nici numai pe viaţa de aici. Dacă va avea astfel de gânduri, va fi un înțelept.

 

3. Să nu ne străduim, dar, să adunăm bani, ca să-i lăsăm copiilor noștri, ci să-i învățăm virtutea şi să chemăm peste ei binecuvântarea lui Dumnezeu. Aceasta e cea mai mare bogăție.

 

4. Ascultă cum se îngrijea Iov de creșterea copiilor lui! Nu-i răsfăța peste măsură, așa cum facem noi, ci le cerea să aibă viață desăvârșită. Dacă aducea jertfe pentru păcatele neștiute ale copiilor lui (Iov 1, 5), gândește-te ce judecător aspru era al faptelor lor știute!

 

5. Un tânăr de a cărui educație nu te ocupi este ca un pământ înțelenit pe care cresc mulți spini. Să aruncăm, dar, asupra tinerilor focul Duhului Sfânt, să ardem dorințele lor rele, să întoarcem brazdele ogorului sufletului lor şi să-i facem gata de a primi sămânța. Să arătăm lumii pe tinerii noștri mai cuminți şi mai înțelepți decât bătrânii păgânilor.

 

6. Care artă poate fi egală cu arta de a educa sufletul copilului, de a-i forma mintea tânărului? Cel care practică această artă trebuie să fie mai priceput şi mai talentat decât un pictor şi decât un sculptor.

 

7. Voiești a-l lăsa pe copilul tău bogat? Învață-l să fie om bun şi cinstit.

 

8. Învață pe copil să fie îngăduitor şi bun cu oamenii.

 

9. Să-i creștem pe copii cu multă sârguință în legea lui Dumnezeu şi să îndepărtăm pe cei tineri de orice răutate, mai cu seamă de neînfrânare şi împrăștiere.

 

10. Sufletul copiilor este ca pânza albă care în orice fel se va vopsi întâi așa va fi până la sfârșit. Chiar de ar vrea cineva să o vopsească cu altă culoare, pururea se arată vopseala cea dintâi. Aşa şi copiii cei mici, când se obișnuiesc la bine, cu anevoie se întorc la rău.

11. Creșteți pe copiii voștri întru învățătura şi certarea Domnului, cu multă băgare de seamă.

10 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…

1 iulie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iulie

Aug 15, 2018
Data Eveniment 1 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Gabriel Burtan – consilier parohial 8 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Buturuga Andriana ; - Aniversarea zilei de naștere a dnei…

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…

3 iunie 2018 – Noemi Cristea a câștigat Marele Premiu al Juriului la Festivalul de pricesne

Iun 05, 2018
Surpriza ediției a VIII-a a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» a fost tânăra Noemi Cristea, în vârstă de 10 ani, care a câștigat Marele Premiu al Juriului, interpretând priceasna «Oile mele».…

1 iunie 2018 – 100 de artiști vor urca duminică pe scena Festivalului de pricesne

Iun 01, 2018
COMUNICAT DE PRESĂ În cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie, din cartierul bucureștean Berceni (Piața Sudului), va avea loc duminică 3 iunie 2018, orele 16, a VIII-a ediție a…

29 mai 2018 - În așteptarea Festivalului, enoriașii scriu poezii

Mai 29, 2018
Întreaga comunitate parohială este în așteptarea evenimentului parohial major al anului 2018, Festivalul de pricesne «Blândul Păstor». În duminica Rusaliilor, a Pogorârii Sfântului Duh, după…

29 mai 2018 – Mulțumim celor 150.000 de cititori ai paginii web a parohiei noastre

Mai 29, 2018
La data de 23 februarie 2015 adresam mulțumiri celor 100.000 de vizitatori ai parohiei noastre. Datorită faptului că site-ul parohiei a fost atacat de către hackeri și au fost distruse mai multe…

26 mai 2018 – Aniversarea a cinci ani de la constituirea Coralei parohiale Ambroziana

Mai 29, 2018
La inițiativa părintelui paroh, la data de 6 octombrie 2013 se constituia Corala mixtă parohială Ambroziana, formată din tineri și adulți, enoriași ai parohiei, care dau răspunsurile liturgice…

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…