Corala parohială Ambroziana, împreună cu preoții şi câțiva enoriași ai parohiei, a efectuat un pelerinaj, la început de an bisericesc, la câteva mănăstiri din Oltenia, din județul Vâlcea. Acest pelerinaj este rodul succesului pe care, cei aproape 25 de membrii ai coralei, l-au obținut la ediția a VII-a a Festivalului de Pricesne «Blândul Păstor», organizat de parohia noastră la data de 11 iunie 2017, la care au participat, împreună cu dirijorul coralei, Ionuț Postolache, cu priceasna «La Tine vin Măicuță». Atunci, cineva din public, a oferit coralei, ca premiu special, o excursie.

Pelerinajul a început în 2 septembrie cu o oprire la biserica cioplită în sare, din mina Ocnele Mari. Am aflat de la părintele paroh al acesteia, că în aceste ocne au fost chinuiți mulți preoți şi credincioși în timpul regimului comunist, pentru că au mărturisit că Hristos şi nu comunismul, este adevăratul Dumnezeu.

Am mers mai departe la mănăstirile Govora şi Surpatele, unde corala a cântat Maicii Domnului cele mai frumoase pricesne şi unde măicuțele ghid ne-au povestit istoricul locurilor şi istorii cu duhovnici mari, precum Arsenie Papacioc şi Arsenie Boca.

Mănăstirea Dintr-un Lemn ne-a fost, de asemenea, loc de popas spiritual şi de descoperire a istoriei aproape de legendă a primei bisericuțe a obștii. Mânăstirea Cozia, ctitorie a lui Mircea cel Bătrân şi strajă neînvinsă a Văii Oltului,  a fost ultima oprire în drum către locul de odihnă. Seara a fost împodobită poezie şi cântece în cinstea zilei de naștere a gazdei noastre. Atmosfera de adevărată familie creată a fost apreciată la superlativ de pelerini, care şi-au manifestat dorința de a reedita astfel de momente.  A doua zi, duminică, corala Ambroziana alături de ceilalți pelerini s-a alăturat, în rugăciune liturgică, preoților şi credincioșilor prezenți la Sf. Liturghie de la Mănăstirea Turnu, alături de care au avut şi bucuria unei agape frățești. Pelerinajul nostru a continuat cu două mănăstiri: Bistrița şi Hurezi, lăcașuri de închinare, care ne-au îndemnat pe toți, nu numai la rugăciune, dar şi la luare aminte la modelul străbunilor arhierei precum Sf. Grigorie Decapotatul şi voievozi, precum Constantin Brâncoveanu, ale căror sfinte moaște le-am găsit acolo. Pe drumul de întoarcere, pelerinii au mărturisit, la unison, că acest pelerinaj a fost cel mai frumos din toate cele pe care le mai făcuseră până atunci.

 

4 octombrie 2018 – Mesajul Adunării Naționale Bisericești privind Referendumul pentru apărarea familiei binecuvântate de Dumnezeu

Oct 04, 2018
Adunarea Națională Bisericească întrunită în ședința din 29 septembrie 2018 a lansat un apel către toți cetățenii ortodocși români pentru participarea la Referendumul din 6-7 octombrie 2018 în…

1 octombrie 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna octombrie

Oct 02, 2018
Data Eveniment 5 V – (duminica 7) – Ziua Educației 7 D – Participarea enoriașilor la Referendumul pentru definirea familiei în Constituția României D - Aniversare zi de naștere a dnei Alexandra…

10 septembrie 2018 – Reacția credincioșilor față de organizarea Duminicii bunicilor

Sep 15, 2018
Domnul Viorel Iancu, cercetător și scriitor de monografii bisericești, enoriaș al parohiei, a trimis următorul mesaj: Suntem foarte bucuroși că am putut participa la un astfel de regal «Duminica…

9 septembrie 2018 - Duminica bunicilor, eveniment excepțional organizat de parohie

Sep 15, 2018
Aceasta este tema sub semnul căreia, duminică 9 septembrie 2018, de ziua Sfinților Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului și bunicii Mântuitorului Iisus Hristos, fiii parohiei au omagiat prin…

9 septembrie 2018 – Vizita Cardinalului Francesco Coccopalmerio la parohia noastră

Sep 13, 2018
Cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 8-9 septembrie, parohia noastră s-a bucurat de vizita unei delegații a Bisericii Romano-Catolice condusă de Eminența…

2 septembrie 2018 – Teologul Valentin Palma: aniversarea a 25 de ani de viață

Sep 13, 2018
După oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare domnului Valentin Palma, masterand la Facultatea de Teologie Ortodoxă «Justinian Patriarhul» din București, cu…

1 septembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna septembrie

Sep 13, 2018
Data Eveniment 1 - 4 S – Ma Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși - Sibiu 9 D – Sf. Ioachim și Ana. Duminica Bunicilor- a II-a Ediție 30 Ziua Internațională a inimii. Dr. Alina Dida. Scurt…

15 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…

1 iulie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iulie

Aug 15, 2018
Data Eveniment 1 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Gabriel Burtan – consilier parohial 8 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Buturuga Andriana ; - Aniversarea zilei de naștere a dnei…

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…