Corala parohială Ambroziana, împreună cu preoții şi câțiva enoriași ai parohiei, a efectuat un pelerinaj, la început de an bisericesc, la câteva mănăstiri din Oltenia, din județul Vâlcea. Acest pelerinaj este rodul succesului pe care, cei aproape 25 de membrii ai coralei, l-au obținut la ediția a VII-a a Festivalului de Pricesne «Blândul Păstor», organizat de parohia noastră la data de 11 iunie 2017, la care au participat, împreună cu dirijorul coralei, Ionuț Postolache, cu priceasna «La Tine vin Măicuță». Atunci, cineva din public, a oferit coralei, ca premiu special, o excursie.

Pelerinajul a început în 2 septembrie cu o oprire la biserica cioplită în sare, din mina Ocnele Mari. Am aflat de la părintele paroh al acesteia, că în aceste ocne au fost chinuiți mulți preoți şi credincioși în timpul regimului comunist, pentru că au mărturisit că Hristos şi nu comunismul, este adevăratul Dumnezeu.

Am mers mai departe la mănăstirile Govora şi Surpatele, unde corala a cântat Maicii Domnului cele mai frumoase pricesne şi unde măicuțele ghid ne-au povestit istoricul locurilor şi istorii cu duhovnici mari, precum Arsenie Papacioc şi Arsenie Boca.

Mănăstirea Dintr-un Lemn ne-a fost, de asemenea, loc de popas spiritual şi de descoperire a istoriei aproape de legendă a primei bisericuțe a obștii. Mânăstirea Cozia, ctitorie a lui Mircea cel Bătrân şi strajă neînvinsă a Văii Oltului,  a fost ultima oprire în drum către locul de odihnă. Seara a fost împodobită poezie şi cântece în cinstea zilei de naștere a gazdei noastre. Atmosfera de adevărată familie creată a fost apreciată la superlativ de pelerini, care şi-au manifestat dorința de a reedita astfel de momente.  A doua zi, duminică, corala Ambroziana alături de ceilalți pelerini s-a alăturat, în rugăciune liturgică, preoților şi credincioșilor prezenți la Sf. Liturghie de la Mănăstirea Turnu, alături de care au avut şi bucuria unei agape frățești. Pelerinajul nostru a continuat cu două mănăstiri: Bistrița şi Hurezi, lăcașuri de închinare, care ne-au îndemnat pe toți, nu numai la rugăciune, dar şi la luare aminte la modelul străbunilor arhierei precum Sf. Grigorie Decapotatul şi voievozi, precum Constantin Brâncoveanu, ale căror sfinte moaște le-am găsit acolo. Pe drumul de întoarcere, pelerinii au mărturisit, la unison, că acest pelerinaj a fost cel mai frumos din toate cele pe care le mai făcuseră până atunci.

 

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…