Corala parohială Ambroziana, împreună cu preoții şi câțiva enoriași ai parohiei, a efectuat un pelerinaj, la început de an bisericesc, la câteva mănăstiri din Oltenia, din județul Vâlcea. Acest pelerinaj este rodul succesului pe care, cei aproape 25 de membrii ai coralei, l-au obținut la ediția a VII-a a Festivalului de Pricesne «Blândul Păstor», organizat de parohia noastră la data de 11 iunie 2017, la care au participat, împreună cu dirijorul coralei, Ionuț Postolache, cu priceasna «La Tine vin Măicuță». Atunci, cineva din public, a oferit coralei, ca premiu special, o excursie.

Pelerinajul a început în 2 septembrie cu o oprire la biserica cioplită în sare, din mina Ocnele Mari. Am aflat de la părintele paroh al acesteia, că în aceste ocne au fost chinuiți mulți preoți şi credincioși în timpul regimului comunist, pentru că au mărturisit că Hristos şi nu comunismul, este adevăratul Dumnezeu.

Am mers mai departe la mănăstirile Govora şi Surpatele, unde corala a cântat Maicii Domnului cele mai frumoase pricesne şi unde măicuțele ghid ne-au povestit istoricul locurilor şi istorii cu duhovnici mari, precum Arsenie Papacioc şi Arsenie Boca.

Mănăstirea Dintr-un Lemn ne-a fost, de asemenea, loc de popas spiritual şi de descoperire a istoriei aproape de legendă a primei bisericuțe a obștii. Mânăstirea Cozia, ctitorie a lui Mircea cel Bătrân şi strajă neînvinsă a Văii Oltului,  a fost ultima oprire în drum către locul de odihnă. Seara a fost împodobită poezie şi cântece în cinstea zilei de naștere a gazdei noastre. Atmosfera de adevărată familie creată a fost apreciată la superlativ de pelerini, care şi-au manifestat dorința de a reedita astfel de momente.  A doua zi, duminică, corala Ambroziana alături de ceilalți pelerini s-a alăturat, în rugăciune liturgică, preoților şi credincioșilor prezenți la Sf. Liturghie de la Mănăstirea Turnu, alături de care au avut şi bucuria unei agape frățești. Pelerinajul nostru a continuat cu două mănăstiri: Bistrița şi Hurezi, lăcașuri de închinare, care ne-au îndemnat pe toți, nu numai la rugăciune, dar şi la luare aminte la modelul străbunilor arhierei precum Sf. Grigorie Decapotatul şi voievozi, precum Constantin Brâncoveanu, ale căror sfinte moaște le-am găsit acolo. Pe drumul de întoarcere, pelerinii au mărturisit, la unison, că acest pelerinaj a fost cel mai frumos din toate cele pe care le mai făcuseră până atunci.

 

10 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…

1 iulie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iulie

Aug 15, 2018
Data Eveniment 1 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Gabriel Burtan – consilier parohial 8 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Buturuga Andriana ; - Aniversarea zilei de naștere a dnei…

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…

3 iunie 2018 – Noemi Cristea a câștigat Marele Premiu al Juriului la Festivalul de pricesne

Iun 05, 2018
Surpriza ediției a VIII-a a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» a fost tânăra Noemi Cristea, în vârstă de 10 ani, care a câștigat Marele Premiu al Juriului, interpretând priceasna «Oile mele».…

1 iunie 2018 – 100 de artiști vor urca duminică pe scena Festivalului de pricesne

Iun 01, 2018
COMUNICAT DE PRESĂ În cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie, din cartierul bucureștean Berceni (Piața Sudului), va avea loc duminică 3 iunie 2018, orele 16, a VIII-a ediție a…

29 mai 2018 - În așteptarea Festivalului, enoriașii scriu poezii

Mai 29, 2018
Întreaga comunitate parohială este în așteptarea evenimentului parohial major al anului 2018, Festivalul de pricesne «Blândul Păstor». În duminica Rusaliilor, a Pogorârii Sfântului Duh, după…

29 mai 2018 – Mulțumim celor 150.000 de cititori ai paginii web a parohiei noastre

Mai 29, 2018
La data de 23 februarie 2015 adresam mulțumiri celor 100.000 de vizitatori ai parohiei noastre. Datorită faptului că site-ul parohiei a fost atacat de către hackeri și au fost distruse mai multe…

26 mai 2018 – Aniversarea a cinci ani de la constituirea Coralei parohiale Ambroziana

Mai 29, 2018
La inițiativa părintelui paroh, la data de 6 octombrie 2013 se constituia Corala mixtă parohială Ambroziana, formată din tineri și adulți, enoriași ai parohiei, care dau răspunsurile liturgice…

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…