Prin purtarea de grijă a părintelui paroh, a fost organizată pomenirea acestor trei doamne distinse din cadrul parohiei noastre: doamna Niteșcu, doamna Ioan și doamna Dumitrescu, toate trei ctitori și binefăcători ai parohiei noastre. După slujba parastasului, a fost organizată o agapă, la care a participat una din prietenele acestora, încă în viață la vârsta de 90 de ani, doamna Teodora Stoica, precum și alți enoriași și enoriașe ale parohiei noastre.

A fost impresionant cum oamenii au rămas să depene amintiri despre cele trei surori ale noastre trecute la Domnul. Cu toții aveau câte o întâmplare sau un cuvânt de la ele de care îşi aduceau cu evlavie aminte şi care îi marcase. Am realizat încă o dată că o comunitate parohială se zidește cu asemenea „pietre vii” pe care Domnul Iisus Hristos i le pune la temelie, spre învățătură şi luare aminte.