Au trecut 75 de ani de la fondarea parohiei noastre și 69 de ani de la zidirea bisericii parohiale. De-a lungul timpului, biserica parohială s-a degradat, în mod special datorită acoperișului care a cedat, existând în partea stângă semne vizibile ale infiltrării apei pluviale, afectând grav pictura interioară, realizată în tehnică fresco, de pictorul Veniamin Precup. Potrivit înaltului temei nr. 441/2014, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a acordat înalta binecuvântare pentru refacerea în totalitate a învelitorii de tablă existente prin înlocuirea celei existente cu învelitoare din tablă la biserica parohiei noastre, inclusiv jgheaburile și burlanele aferente, precum și reparația elementelor de șarpantă ale acoperișului. Materialele necesare acestei lucrări au fost achiziționate prin finanțare de către Secretariatul de Stat pentru Culte și de către Primăria Sectorului 4, manopera lucrării urmând a fi susținută de către comunitatea parohială. De aceea, vă adresăm rugămintea de a ne sprijini, pentru ca această lucrare să înceapă cât mai curând posibil.