Părți din prima falangă a degetului arătător a mâinii drepte a Sfântului Ierarh Ambrozie al Mediolanului au fost aduse la Parohia Apărătorii Patriei II din București la data de 6 decembrie 2004, ca urmare a înfrăţirii acestei parohii cu Parohia catolică «Sant’Angela Merici» din Milano.

„Înfrăţirea ecumenică” dintre cele două parohii este rod al dialogul ecumenic dintre Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Romano-Catolică. Această înfrăţire a fost posibilă ca urmare a vizitei istorice pe care Papa Ioan-Paul al II-lea a efectuat-o în România (7 - 9 mai 1999).

Ca răspuns la această vizită, Patriarhul Teoctist a efectuat o vizită la Vatican între 7 şi 14 octombrie 2002. După încheierea vizitei la Vatican, Patriarhul Teoctist s-a deplasat la Milano cu întreaga delegaţie a Bisericii Ortodoxe Române care-l însoţea, prilej cu care Patriarhul s-a întâlnit cu membrii Comunităţii Parohiale «Sant’ Angela Merici», prin acest lucru dorind să atragă atenţia că la nivelul bisericilor locale spiritul ecumenic a început să vibreze între creştini în duhul apropierii, cunoaşterii reciproce şi respectului frăţesc.

Urmare acelei vizite, la data de 15 septembrie 2003, Eminenţa Sa Cardinalul Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscop emerit de Milano, a vizitat Parohia Apărătorii Patriei II, însoțit de către Eminența Sa Card. Francesco Coccopalmerio, Președintele Consiliului Pontifical pentru Texte Legislative, pe atunci episcop auxiliar de Milano, de Mons. Gianfranco Bottoni, director al departamentului de dialog ecumenic diocezan, de Rev. Giuseppe Bettoni, paroh al Parohiei SantAngela Merici și de Pr. Traian Valdman, paroh al Parohiei Ortodoxe Române din Milano. Din partea Patriarhiei Române au fost prezenți PS Episcop Ambrozie al Giurgiului, pe atunci episcop vicar patriarhal, PS Episcop Sebastian Ilfoveanul, pe atunci vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Pr. Nicolae Necula, pe atunci Decan al Facultății de Teologie din București, Pr.Prof. Mihai Aurel, Director al Seminarului Teologic din București, precum și alți 18 preoți și diaconi. Cu acea ocazie, în prezenţa celor două delegaţii de ierarhi, preoţi şi credincioşi - ale Bisericii Ortodoxe Române şi Bisericii Catolice - a fost inaugurat noul hram al bisericii parohiale dedicat „Sfântului Ierarh Ambrozie”. Aşa cum s-a afirmat cu acel prilej de către Eminenţa Sa card. Dionigi Tettamanzi, Parohia Apărătorii Patriei II este cea dintâi parohie ortodoxă din lume care a luat ca patron pe acest mare sfânt ce a trăit între anii 339-397, în perioada Bisericii nedespărţite.

Inaugurarea noului hram al bisericii parohiale a născut dorinţa firească de a avea părți din moaştele Sfântului Ierarh Ambrozie la această parohie bucureșteană, spre a fi cinstite, după rânduiala şi credinţa strămoşească şi de către credincioşii acestei parohii. Astfel, la solicitarea părintelui paroh dr. Mircea Alexă Uţă, Consilier Patriarhal, şi cu susţinerea Rev. Giuseppe Bettoni, parohul al Parohiei Sant’Angela Merici din Milano, părți din moaştele Sfântului Ierarh Ambrozie au fost donate parohiei bucureștene de către Excelenţa Sa Mons. Erminio de Scalzi, abatele Bazilicii Sfântului Ambrozie din Milano şi aşezate definitiv în biserica parohială la data de 6 decembrie 2004.

Programul aducerii sfintelor moaște

- 6 decembrie 2004, orele 12.00, o delegație a Parohie Apărătorii Patriei II, formată din preoții slujitori însoțiți de un numeros grup de enoriași, s-a deplasat la Aeroportul Henri Coandă din București, unde au întâmpinat delegația Bisericii Catolice, condusă de Mons. Giuseppe Bettoni, care aducea părți de moaște ale Sfântului Ierarh Ambrozie la București; la aeroport a fost prezentă și o delegație a Arhidiecezei Romano Catolice de București, condusă de către Excelența Sa Mons. Corneliu, Episcop Auxiliar de București, însoțit de preoți și credincioși catolici din București; după întâmpinarea delegației în Salonul Prezidențial, s-a plecat în procesiune spre Catedrala Patriarhală;

- 6 decembrie 2004, orele 14.45, Patriarhul de atunci, Teoctist, a primit clerul și credincioșii aflați în procesiune cu sfinte moaște ale Sfântului Ierarh Ambrozie la Catedrala Patriarhală, exprimând bucuria reîntâlnirii părintelui Giuseppe la chemarea sfinţilor lui Dumnezeu: Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov, a Sfinților Împărați Constantin şi Elena şi ale Sfântului Ierarh Ambrozie, rostind cu acel prilej un cuvânt de învățătură, subliniind că «sfinții ne cheamă la unitate»;

- 6 decembrie 2004, orele 15.30, procesiunea cu moaște ale Sfântului Ierarh Ambrozie a ajuns la Catedrala Romano Catolică «Sfântul Iosif», unde sfintele moaște au fost depuse, mai bine de o oră, pentru a fi cinstite de către credincioșii catolici; în catedrala romano-catolică a sosit și IPS Mitropolit Ioan Robu, care a oficiat o slujbă și a rostit un cuvânt de învățătură;

- 6 decembrie 2004, orele 17.00, procesiunea cu moaște ale Sfântului Ierarh Ambrozie a ajuns la Parohia Apărătorii Patriei II, unde a avut loc o slujbă specială de Priveghere;

- 7 decembrie, între orele 9.30 - 12.00, în prezenta delegației Bisericii Catolice de la Milano, a avut loc Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie oficiată de un sobor de preoți și de diaconi, având în frunte pe delegatul Patriarhului Teoctist, Pr. Dinu Pompiliu, Protoiereu al Protoieriei III Capitală. La slujbă au participat și reprezentanţii autorităţilor locale, respectiv Dl. Dr. Adrian Inimăroiu, primar al sectorului 4, însoțit de Radu Silaghi, viceprimar al Sectorului 4 și de Sorin Solomon, Consilier Local. La sfârşitul Sfintei Liturghii a fost lansat volumul «Ca toţi să fie una (In 17,21)», care consemnează istoria primilor ani ai înfrăţirii ecumenice dintre Parohia Apărătorii Patriei II din Bucureşti şi Parohia SantAngela Merici din Milano. După Sfânta Liturghie a fost organizată o agapă comunitară și au fost împărţite pachete pentru oamenii nevoiaşi din parohie.

Racla și baldachinul unde au fost așezate sfintele moaște.

Racla unde au fost așezate moaște ale Sfântului Ierarh Ambrozie are dimensiunile: 50x25x20cm și este sculptată în lemn de tei, de către un enoriaș al parohiei, de-a lungul celor 7 ani, cât a ispășit, în închisoare, o condamnare de omucidere, persoană care, ulterior, a fost găsită nevinovată. Istoria acestei lucrări a fost descoperită de preotul paroh Mircea Uță în casa enoriașului, pe care l-a rugat să ofere rodul muncii sale bisericii parohiale. Racla este sculptată pe laterale și pe capac cu motive florale, iar în cele patru colțuri au fost sculptate picioare de leu, pe care, autorul a dorit să sprijine racla. Din donațiile enoriașilor, pe partea interioară a capacul raclei a fost gravată în argint masiv și aurit o plăcuță cu denumirea: «Moaște ale Sfântului Ierarh Ambrozie», iar în locul unde au fost așezate sfintele moaște, a fost gravată o placă în argint masiv și aurit.

Baldachinul care încadrează racla cu sfintele moaște, este realizat din donațiile enoriașilor și sfințit la data de 7 decembrie 2006. Sculptura în broderie spartă de lemn de tei aparține lui Ioan Foșalău și grupului său de meșteri din Târgu Neamț.

Anual, la data de 7 decembrie, Parohia Apărătorii Patriei II organizează, cu prilejul hramului închinat Sfântului Ierarh Ambrozie al Mediolanului, diferite activități misionare, culturale și filantropice, cum ar fi: Sceneta de teatru «Ambrozie Episcop», redactarea textului «Acatistului Sfântului Ierarh Ambrozie», aprobatde Permanența Consiliului Eparhial București, potrivit temeiului nr.13634/5 decembrie 2011,compact discul«Acatistul Sfântului Ierarh Ambrozie», conferințe și mese rotunde având ca teme viața și activitatea Sfântului Ierarh Ambrozie, conferințe susținute de personalități ale culturii și spiritualității ortodoxe, precum Academician Prof. Emilian Popescu, Prof. Gheorghiță Ciocioi etc. Se organizează, de asemenea, diferite acțiuni social-filantropice dedicate persoanelor nevoiașe din parohie. La sărbătoarea hramului Sfântului Ierarh Ambrozie din anul 2013, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, au fost organizate procesiuni cu racla cu moaștele Sfântului Ierarh Ambrozie de la Parohia Apărătorii Patriei II la Parohia Apărătorii Patriei I și cu racla cu moaștele Sfântului Ierarh Nicolae de la Parohia Apărătorii Patriei I la Parohia Apărătorii Patriei II, pentru prima dată când cele două parohii își serbează sfinții ocrotitori împreună.

Paroh, pr. Mircea Alexă Uță

11 noiembrie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Ana Maria Vasilățeanu și Eugen Gheorghe

Noi 16, 2018
Duminică 11 noiembrie 2018, biserica parohială, îmbrăcată în haine de sărbătoare, a primit pe tinerii Ana Maria Vasilățeanu și Eugen Gheorghe, pentru a depune în fața Sfântului Altar jurământul de…

1 noiembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna noiembrie

Noi 16, 2018
Data Eveniment 5 V (duminica 7) – Ziua Mondială a Profesorilor/Bibliotecarilor 8 J - Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil 11 D – aniversare zi de nastere dl. Marinescu Doru – consilier parohial -…

4 octombrie 2018 – Mesajul Adunării Naționale Bisericești privind Referendumul pentru apărarea familiei binecuvântate de Dumnezeu

Oct 04, 2018
Adunarea Națională Bisericească întrunită în ședința din 29 septembrie 2018 a lansat un apel către toți cetățenii ortodocși români pentru participarea la Referendumul din 6-7 octombrie 2018 în…

1 octombrie 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna octombrie

Oct 02, 2018
Data Eveniment 5 V – (duminica 7) – Ziua Educației 7 D – Participarea enoriașilor la Referendumul pentru definirea familiei în Constituția României D - Aniversare zi de naștere a dnei Alexandra…

10 septembrie 2018 – Reacția credincioșilor față de organizarea Duminicii bunicilor

Sep 15, 2018
Domnul Viorel Iancu, cercetător și scriitor de monografii bisericești, enoriaș al parohiei, a trimis următorul mesaj: Suntem foarte bucuroși că am putut participa la un astfel de regal «Duminica…

9 septembrie 2018 - Duminica bunicilor, eveniment excepțional organizat de parohie

Sep 15, 2018
Aceasta este tema sub semnul căreia, duminică 9 septembrie 2018, de ziua Sfinților Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului și bunicii Mântuitorului Iisus Hristos, fiii parohiei au omagiat prin…

9 septembrie 2018 – Vizita Cardinalului Francesco Coccopalmerio la parohia noastră

Sep 13, 2018
Cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 8-9 septembrie, parohia noastră s-a bucurat de vizita unei delegații a Bisericii Romano-Catolice condusă de Eminența…

2 septembrie 2018 – Teologul Valentin Palma: aniversarea a 25 de ani de viață

Sep 13, 2018
După oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare domnului Valentin Palma, masterand la Facultatea de Teologie Ortodoxă «Justinian Patriarhul» din București, cu…

1 septembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna septembrie

Sep 13, 2018
Data Eveniment 1 - 4 S – Ma Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși - Sibiu 9 D – Sf. Ioachim și Ana. Duminica Bunicilor- a II-a Ediție 30 Ziua Internațională a inimii. Dr. Alina Dida. Scurt…

15 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…