În seara zilei de 22 august 2012, spre orele 22, cu ajutorul lui Dumnezeu și rugăciunile Sfântului Ambrozie, procesiunea cu sfintele sale moaște a ajuns în comuna Mălăiești, aflată la câțiva kilometrii de Iaşi. Fiind ora înaintată, întunericul s-a așezat peste sat, iar stelele străluceau pe cer. Emoțiile ne-au cuprins pe toți când am văzut șapte călăreţi la intrarea în sat, care ne așteptau, purtând în mâini torţe aprinse. Aceștia ne-au condus până la biserica parohială cu hramul “Sfântul Ierarh Nicolae” prin coridorul de credincioși, așezați cu lumânări aprinde în mâini de-a stânga și de de-a dreapta șoselei ce despărțea satul în două.

 

În fața bisericii parohiale, ne aștepta părintele paroh Apostol Pavel, înconjurat de câțiva preoți parohi de la parohiile vecine și de o mulțime impresionantă de credincioși și de copii îmbrăcați în costume populare, care așteptau să servească oaspeții cu pâine împletită și cu sare, potrivit obiceiului local. S-a intrat în biserica parohială unde s-a oficiat o sfântă slujbă de mulțumire adusă lui Dumnezeu și Sfântului Ierarh Ambrozie. A urmat cuvântul de salut al părintelui paroh Apostol Pavel, care, profund emoționat, a exprimat în numele întregii comunități parohiale, bucuria de a primi în parohie și în Tabăra de apicultură, moaștele Sfântului Ambrozie. A urmat un cuvânt de învățătură al părintelui paroh Mircea Uță, care a vorbit despre Sfântul Ierarh Ambrozie al Mediolanului, unul dintre sfinţii comuni ai Bisericii Ortodoxe și ai Bisericii Romano-Catolice. Acest sfânt a devenit protectorul apicultorilor, datorită minunii care a avut loc pe vremea când sfântul era doar un copil: un roi de albine venea şi punea miere pe buzele pruncului, prefigurând faptul că viitorul sfânt va avea o viaţă curată, dublată de o vorbire înaltă. De asemenea, părintele Mircea Uță a precizat faptul că această lucrare sfântă și istorică de aducere a moaștelor Sfântului Ambrozie de la București în Moldova, s-a realizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a IPS Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei.

Tabăra de apicultură denumită «Sfântul Ambrozie» a fost organizată în cadrul parohiei Mălăiești, prin osârdia preotului paroh Apostol Pavel și a câtorva sponsori inimoși și iubitori ai parohiei și ai albinelor. Cartierul general de desfășurare a Taberei a fost la grădinița din sat, unde au fost organizate cursurile de albinărit pentru elevii și participanții la Tabără.

Dimineața, elevii veneau la sfânta biserică pentru a participa la oficierea Sfintei Liturghii, împodobită cu răspunsurile polifonice ale coralei „Sfântul Ambrozie”. După oficierea Sfintei Liturghii, participanții la Tabără se miruiau, se închinau la moaștele Sfântului Ambrozie, după care mergeau în cartierul general al Taberei, unde luam micul dejun. Îndată ce sosea părintele Pavel, copiii intrau la obişnuitele cursuri, predate chiar de sfinția sa, el însuşi fiind absolvent al unor seminarii de apicultură. Pe lângă partea teoretică, părintele Apostol s-a ocupat şi de partea practică, ducând copiii în stupină să observe, cu ochii lor, ceea ce li s-a predat în orele de curs. Aici au putut observa stupii cu familiile de albine şi instrumentele necesare unui apicultor, ca de exemplu: afumătoarea, găleata centrifugă pentru separarea mierii, costumul special al apicultorului pentru a nu fi înţepat de albine etc. După aceste cursuri, copiii luau prânzul după care erau liberi, putând să se odihnească până la momentul slujbei de seară. Vecernia şi Acatistul Sfântului Ierarh Ambrozie au fost săvârşite în jurul orei 17, după care urma masa de seară şi odihna, după o zi plină de activităţi.

Membrii coralei, fiind studenți teologi, au profitat de prezența lor în parohia moldavă pentru a cunoaște cultura și obiceiurile locale ale credincioșilor din parohie și a se împrietenii cu tinerii veniți în Tabără. Cu aceștia s-au delectat jucând o partidă de fotbal, în curtea şcolii din localitate, iar meciul disputat a fost unul foarte strâns: băieţii din sat, mari pasionaţi de fotbal, s-au remarcat prin talentul lor în câmpul sportiv.

Cazarea a fost asigurată prin bunăvoinţa creştinilor din sat care ne-au găzduit în casele lor cu braţele deschise. Aceştia au fost foarte dornici să ne cunoască, să ne ofere cele mai bune condiţii, mulţumind lui Dumnezeu că le-am trecut pragul casei şi le-am binecuvântat satul cu prezența moaștelor Sfântului Ambrozie.

În ultima zi a Taberei de Apicultură, părintele Pavel a organizat un Test de verificare a cunoştinţelor, la care toţi copiii au primit note foarte mari, arătând interes față de cunoașterea familiilor de albine și a artei albinăritului. Unul dintre elevii participanți a primit din partea organizatorilor Taberei un stup nou.

Televiziunea Digi 24 iasi a difuzat următorul material, legat de Tabăra de apicultură de la Mălăiești:

http://www.digi24.ro/stire/Moastele-Sfantului-Ambrozie-au-fost-aduse-la-Malaiesti-judetul-Iasi_38934

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…

3 iunie 2018 – Noemi Cristea a câștigat Marele Premiu al Juriului la Festivalul de pricesne

Iun 05, 2018
Surpriza ediției a VIII-a a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» a fost tânăra Noemi Cristea, în vârstă de 10 ani, care a câștigat Marele Premiu al Juriului, interpretând priceasna «Oile mele».…

1 iunie 2018 – 100 de artiști vor urca duminică pe scena Festivalului de pricesne

Iun 01, 2018
COMUNICAT DE PRESĂ În cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie, din cartierul bucureștean Berceni (Piața Sudului), va avea loc duminică 3 iunie 2018, orele 16, a VIII-a ediție a…

29 mai 2018 - În așteptarea Festivalului, enoriașii scriu poezii

Mai 29, 2018
Întreaga comunitate parohială este în așteptarea evenimentului parohial major al anului 2018, Festivalul de pricesne «Blândul Păstor». În duminica Rusaliilor, a Pogorârii Sfântului Duh, după…

29 mai 2018 – Mulțumim celor 150.000 de cititori ai paginii web a parohiei noastre

Mai 29, 2018
La data de 23 februarie 2015 adresam mulțumiri celor 100.000 de vizitatori ai parohiei noastre. Datorită faptului că site-ul parohiei a fost atacat de către hackeri și au fost distruse mai multe…

26 mai 2018 – Aniversarea a cinci ani de la constituirea Coralei parohiale Ambroziana

Mai 29, 2018
La inițiativa părintelui paroh, la data de 6 octombrie 2013 se constituia Corala mixtă parohială Ambroziana, formată din tineri și adulți, enoriași ai parohiei, care dau răspunsurile liturgice…

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…