În seara zilei de 22 august 2012, spre orele 22, cu ajutorul lui Dumnezeu și rugăciunile Sfântului Ambrozie, procesiunea cu sfintele sale moaște a ajuns în comuna Mălăiești, aflată la câțiva kilometrii de Iaşi. Fiind ora înaintată, întunericul s-a așezat peste sat, iar stelele străluceau pe cer. Emoțiile ne-au cuprins pe toți când am văzut șapte călăreţi la intrarea în sat, care ne așteptau, purtând în mâini torţe aprinse. Aceștia ne-au condus până la biserica parohială cu hramul “Sfântul Ierarh Nicolae” prin coridorul de credincioși, așezați cu lumânări aprinde în mâini de-a stânga și de de-a dreapta șoselei ce despărțea satul în două.

 

În fața bisericii parohiale, ne aștepta părintele paroh Apostol Pavel, înconjurat de câțiva preoți parohi de la parohiile vecine și de o mulțime impresionantă de credincioși și de copii îmbrăcați în costume populare, care așteptau să servească oaspeții cu pâine împletită și cu sare, potrivit obiceiului local. S-a intrat în biserica parohială unde s-a oficiat o sfântă slujbă de mulțumire adusă lui Dumnezeu și Sfântului Ierarh Ambrozie. A urmat cuvântul de salut al părintelui paroh Apostol Pavel, care, profund emoționat, a exprimat în numele întregii comunități parohiale, bucuria de a primi în parohie și în Tabăra de apicultură, moaștele Sfântului Ambrozie. A urmat un cuvânt de învățătură al părintelui paroh Mircea Uță, care a vorbit despre Sfântul Ierarh Ambrozie al Mediolanului, unul dintre sfinţii comuni ai Bisericii Ortodoxe și ai Bisericii Romano-Catolice. Acest sfânt a devenit protectorul apicultorilor, datorită minunii care a avut loc pe vremea când sfântul era doar un copil: un roi de albine venea şi punea miere pe buzele pruncului, prefigurând faptul că viitorul sfânt va avea o viaţă curată, dublată de o vorbire înaltă. De asemenea, părintele Mircea Uță a precizat faptul că această lucrare sfântă și istorică de aducere a moaștelor Sfântului Ambrozie de la București în Moldova, s-a realizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a IPS Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei.

Tabăra de apicultură denumită «Sfântul Ambrozie» a fost organizată în cadrul parohiei Mălăiești, prin osârdia preotului paroh Apostol Pavel și a câtorva sponsori inimoși și iubitori ai parohiei și ai albinelor. Cartierul general de desfășurare a Taberei a fost la grădinița din sat, unde au fost organizate cursurile de albinărit pentru elevii și participanții la Tabără.

Dimineața, elevii veneau la sfânta biserică pentru a participa la oficierea Sfintei Liturghii, împodobită cu răspunsurile polifonice ale coralei „Sfântul Ambrozie”. După oficierea Sfintei Liturghii, participanții la Tabără se miruiau, se închinau la moaștele Sfântului Ambrozie, după care mergeau în cartierul general al Taberei, unde luam micul dejun. Îndată ce sosea părintele Pavel, copiii intrau la obişnuitele cursuri, predate chiar de sfinția sa, el însuşi fiind absolvent al unor seminarii de apicultură. Pe lângă partea teoretică, părintele Apostol s-a ocupat şi de partea practică, ducând copiii în stupină să observe, cu ochii lor, ceea ce li s-a predat în orele de curs. Aici au putut observa stupii cu familiile de albine şi instrumentele necesare unui apicultor, ca de exemplu: afumătoarea, găleata centrifugă pentru separarea mierii, costumul special al apicultorului pentru a nu fi înţepat de albine etc. După aceste cursuri, copiii luau prânzul după care erau liberi, putând să se odihnească până la momentul slujbei de seară. Vecernia şi Acatistul Sfântului Ierarh Ambrozie au fost săvârşite în jurul orei 17, după care urma masa de seară şi odihna, după o zi plină de activităţi.

Membrii coralei, fiind studenți teologi, au profitat de prezența lor în parohia moldavă pentru a cunoaște cultura și obiceiurile locale ale credincioșilor din parohie și a se împrietenii cu tinerii veniți în Tabără. Cu aceștia s-au delectat jucând o partidă de fotbal, în curtea şcolii din localitate, iar meciul disputat a fost unul foarte strâns: băieţii din sat, mari pasionaţi de fotbal, s-au remarcat prin talentul lor în câmpul sportiv.

Cazarea a fost asigurată prin bunăvoinţa creştinilor din sat care ne-au găzduit în casele lor cu braţele deschise. Aceştia au fost foarte dornici să ne cunoască, să ne ofere cele mai bune condiţii, mulţumind lui Dumnezeu că le-am trecut pragul casei şi le-am binecuvântat satul cu prezența moaștelor Sfântului Ambrozie.

În ultima zi a Taberei de Apicultură, părintele Pavel a organizat un Test de verificare a cunoştinţelor, la care toţi copiii au primit note foarte mari, arătând interes față de cunoașterea familiilor de albine și a artei albinăritului. Unul dintre elevii participanți a primit din partea organizatorilor Taberei un stup nou.

Televiziunea Digi 24 iasi a difuzat următorul material, legat de Tabăra de apicultură de la Mălăiești:

http://www.digi24.ro/stire/Moastele-Sfantului-Ambrozie-au-fost-aduse-la-Malaiesti-judetul-Iasi_38934

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…

1 aprilie 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna aprilie

Apr 02, 2018
Așa după cum a fost anunțat cu o lună de zile în urmă, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei:…

31 martie 2018 – Preoții și enoriașii parohiei au participat la Pelerinajul de Florii

Apr 02, 2018
 Pelerinajul de Florii din Capitală, la care au participat și preoții și enoriașii parohiei noastre, a fost condus de PS Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. La…

29 martie 2018 – Elevii din parohie s-au "pregătit" pentru Sfintele Paști

Apr 02, 2018
Joi 29 martie 2018, la ora 8, mai bine de 70 de elevi de la Școlile gimnaziale nr.113 și 133, de pe raza parohiei, însoțiți de către părinți și profesorii de religie, au venit la sfânta biserică…

25 martie 2018 – Sărbătoarea Bunei Vestiri. Resfințirea potirelor bisericii parohiale

Apr 02, 2018
Duminică 25 martie 2018, de sărbătoarea Bunei Vestiri a avut loc îndată după oficierea Sfintei Liturghii, slujba de sfințire a două potire. Acestea au fost restaurate la Atelierele Patriarhiei…

18 martie 2018 – Continuă colecta de alimente, haine și jucării, pentru copiii orfani de la Valea Plopului

Mar 19, 2018
Cu o lună de zile în urmă, am demarat Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului și Valea Screzii, din județul Prahova, proiect care a…