La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, Sectorul Teologic-educaţional al Patriarhie Române organizează Concursul Naţional de miniproiecte de educaţie social-filantropică “Copilul învaţă iubirea lui Hristos”.

La acest concurs, parohia noastră va participa cu miniproiectul denumit: “Cine este aproapele meu?”.

Derularea proiectului:

 

20 februarie 2012: s-a constituit echipa managerială a proiectului. Din această echipă fac parte: cei doi preoți ai parohiei, prof. Elena Mihăilă (Școala Generală nr.133), membrii Comitetului de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”, urmând să fie selectaţi şi un număr de 12 elevi de la Școala Generală Nr.133, aflată pe raza parohiei noastre. S-a căzut de acord ca proiectul să aibă ca protagoniști pe copiii orfani de la Valea Plopului, judeţul Prahova, ca urmare a legăturii existente deja între parohia noastră şi centrul de copii din Valea Screzii, unde au fost dăruite, în mai multe rânduri bani, alimente, haine şi jucării pentru copii, ultima acţiune fiind în data 11.12.2011, prilej cu care Organizaţia noastră de tineret a prezentat și piesa de teatru “Ambrozie episcop”, iar corala sfintei noastre biserici a susţinut un concert de colinde.

25 februarie 2012: Cateheza “Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi” (Matei 22,39), susținută în biserica parohială de către Alexandru Radu, student la Facultatea de Teologie-ortodoxă “Justinian Patriarhul” Bucureşti şi membru în Comitetul de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”. Au fost prezenți elevi de la Școala Generală nr.133. Copiii au urmărit o prezentare Power Point despre iubirea aproapelui, potrivit învățăturii date de Însuşi Mântuitorul nostru Iisus Hristos, au dialogat pe tema iubirii aproapelui și au urmărit un film documentar despre copiii de la aşezământul social din Valea Plopului, de care se ocupă cu multă dăruire Părintele Nicolae Tănase.

3 martie 2012: Atelier de creație. În cadrul parohiei a fost organizat un atelier de creație, scopul acestuia fiind obţinerea de fonduri (autofinanțarea) pentru implementarea Proiectului social filantropic de ajutorare a copiilor orfani de la Valea Plopului. S-au realizat mărțișoare din cocă dospită și coaptă în cuptor și pictată de elevi, precum și felicitări pictate pe carton și decorate cu frunze și diferite obiecte. La atelier au participat aproape 20 de elevi.

4 martie 2012: Acțiunea de desfacere a mărțișoarelor și felicitărilor de 1 și 8 martie. În curtea bisericii parohiale au fost amenajate panouri, pe care au fost așezate mărțișoarele și felicitările confecționate în cadrul atelierului de creație. Credincioșii ieșind de la slujbă, au putut admira și lua mărțișoare și felicitări, recompensând munca elevilor cu donațiile lor. Banii colectați vor fi folosiți în implementarea Proiectului.

10 martie 2012: Echipa managerială a proiectului sortează donațiile credincioșilor constând în haine, jucării și alimente aduse la biserică și le pregătește pentru transportul acestora la Valea Plopului.  

11 martie 2012: Se va continua colectarea de materiale și bani pentru Valea Plopului.

17 martie 2012: Întreaga echipă care a lucrat la Proiect va face o vizită la Centrul de copii orfani de la Valea Plopului.

***

Miniproiectul realizat de către parohia noastră va fi trimis la Protoierie în perioada 26-30 martie 2012, urmând ca primele trei proiecte clasate la nivelul Protoieriei să fie trimise Centrului Eparhial, astfel încât premiile, la nivelul Patriarhiei Române, să fie acordate câștigătorilor de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în data de 21 mai 2012, la Catedrala Patriarhală.

 

7 decembrie 2018 – Lansarea Albumului de colinde «Colindăm Pruncului Iisus»

Dec 07, 2018
După oficierea Sfintei Liturghii, cu prilejul hramului comunității noastre parohiale, părintele Cosmin a ținut cuvântul de învățătură și apoi a făcut o prezentare a Albumului audio de colinde:…

7 decembrie 2018 – Sf. Ierarh Ambrozie al Mediolanului – Hramul bisericii

Dec 07, 2018
Ca în fiecare an, pe 7 decembrie, parohia noastră își prăznuiește sfântul ocrotitor, pe Sfântul Ierarh Ambrozie al Mediolanului. În seara zilei a fost oficiat Sfântul Maslu și slujba sfințirii…

1 decembrie 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna decembrie

Dec 07, 2018
Data Eveniment 1 S – Marea Unire 2 D – Aniversare zi de nastere dna Mihaela Ciocarlan 6 J – Sf. Nicolae. Concert colinde 7 V – Hram - Sfântul Ambrozie 9 D – aniversare zi de nastere dl. Gavrilă…

1 decembrie 2018 – Vernisajul expoziției de lucrări dedicate Marii Uniri, la parohia noastră

Dec 01, 2018
Comisia de cultură a Comitetului Parohial, în coordonarea doamnei Mihaela Popa, a organizat sâmbătă 1 decembrie 2018, la orele 12.30, vernisajul expoziției de lucrări executate de copiii și tinerii…

1 decembrie 2018 – Slujba de Te Deum oficiată în biserica parohială, cu prilejul Marii Uniri

Dec 01, 2018
Sâmbătă 1 decembrie 2018, la orele 10.00, clopotele bisericii noastre parohiale au răsunat îndelung in cartierul Berceni - Apărătorii Patriei, vestind împlinirea a 100 de ani de la Marea Unire de la…

1 decembrie 2018 - Clopotele bisericilor ortodoxe din România vor răsuna în amintirea Marii Uniri

Noi 30, 2018
La 100 ani de la Marea Unire, sâmbătă, 1 Decembrie 2018, clopotele lăcașurilor de cult ortodoxe din România vor răsuna la ora 10:00, timp de trei minute, în amintirea Marii Uniri, anunță Biroul de…

28 noiembrie 2018 – Spectacol la Palatul Național al Copiilor, dedicat Centenarului

Noi 30, 2018
Protoieria Sector IV Capitală organizează luni 3 decembrie 2018, la Palatul Național al Copiilor, ora 17.00, spectacolul aniversar denumit Doamne, ocrotește-i pe români! Vor urca pe scenă grupuri…

26 noiembrie 2018 - Până când se pot închina pelerinii în Sfântul Altar al Catedralei Naționale

Noi 30, 2018
Pelerinii care au participat duminică la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului vor putea să se închine în lăcașul de cult şi în Sfântul Altar după încheierea Sfintei Liturghii. De asemenea,…

25 noiembrie 2018 – Aniversarea zilei de naștere a părintelui paroh Mircea Uță

Noi 30, 2018
Duminică 25 noiembrie 2018, zi în care a fost sfințită Catedrala Națională, comunitatea parohială ambroziana l-a serbat pe preotul paroh Mircea Uță, la împlinirea vârstei de 55 de ani de viață. După…

25 noiembrie 2018 – Actul de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului

Noi 30, 2018
Actul de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului sau Catedrala Națională, citit după oficierea slujbei de târnosire din 25 noiembrie 2018 de Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul, semnat…

25 noiembrie 2018 – Programul Sfințirii Catedralei Naționale

Noi 30, 2018
Vineri, 23 noiembrie 2018, la ora 12.45, la Catedrala Patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va întâmpina pe Sanctitatea Sa Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, însoțit de o delegație a…

11 noiembrie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Ana Maria Vasilățeanu și Eugen Gheorghe

Noi 16, 2018
Duminică 11 noiembrie 2018, biserica parohială, îmbrăcată în haine de sărbătoare, a primit pe tinerii Ana Maria Vasilățeanu și Eugen Gheorghe, pentru a depune în fața Sfântului Altar jurământul de…