Biserica Ortodoxă s-a aflat astăzi în Duminica a treia din perioada Triodului, numită şi “Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi”. La ceas de seară, spre orele 17.00, ne-am întâlnit în biserica parohială, pentru a participa la un eveniment special pentru comunitatea noastră şi anume, întâlnirea cu doi arhierei importanţi ai Bisericii Ortodoxe Române; este vorba de Preasfinţitul Părinte Episcop Daniil, al Episcopiei Ortodoxe Române «Dacia Felix» cu reședința la Vârșeț, Serbia și a PS Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, cu reședința la Gyula, aflați la București cu prilejul lucrărilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, iar la parohia noastră la invitația Pr. Ion Armași, secretar cancelarie la Sectorul Comunități Externe al Patriarhiei Române, slujitor la parohia noastră.

 

Conferinţa cu tema “Smerenia și iubirea, teme duhovnicești ale Sfântului și Marelui Post şi viaţa comunităților ortodoxe române din afara granițelor țării” a fost deschisă de părintele Ion Armaşi, care a adresat un călduros cuvânt de bun venit și de mulţumire Preasfinţiţilor Părinţi pentru prezenţa lor în mijlocul comunităţii noastre. După aceasta, Preasfinţitul Părinte Daniil, a rostit un cuvânt plin de înţelepciune, desprins din experienţa duhovnicească acumulată de Preasfinţia Sa, adresat inimilor credincioşilor prezenţi, care l-au ascultat cu mult interes. Preasfinţitul Daniil a vorbit despre înţelesul Evangheliei de astăzi, cu predilecţie despre o temă de foarte mare importanţă pentru viaţa oricărui creştin: smerenia. Preasfințitul Daniil în deschiderea cuvântului său spunea: „Ne aflăm în această după amiază în biserica Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Ambrozie al Milanului, în această zi de duminică, cea mai Înfricoşătoare Duminică din întregul an bisericesc şi nu poate exista creştin care să nu se cutremure la citirea Înfricoşătoarei Evanghelii a Duminicii de astăzi, de la Sf. Apostol și Evanghelist Matei. Este singură zi din anul bisericesc când noi facem pomenirea, amintirea, sărbătorirea unui eveniment care nu s-a întâmplat în trecut, ci care se va întâmpla în viitor, la sfârşitul veacurilor (...) Duminica de astăzi este o deschidere şi o punte a unei cărări spre viitor care poate fi îndepărtat, sau care poate fi foarte apropiat, dar numai de Dumnezeu ştiut (...) Vedem din viaţa sfinţilor părinţi că smerenia totdeauna biruieşte pe diavol şi diavolul care este întruchiparea mândriei, nu poate rezista în fața smereniei (...)”. Preasfinţitul Daniil, a continuat prin redarea a mai multor pilde din Patericul Egiptean şi din Vieţile Sfinţilor. Preasfinția Sa a arătat, printre altele, că «oile cele de-a dreapta, din sfânta evanghelie de astăzi, a înfricoșatei judecăți, sunt miile de creștini care se vor mântui și… să de-a Dumnezeu să ne mântuim cu toții!»...«Sfântul Sisoe, a cărui față strălucea ca soarele, a spus: ”adevărat vă spun vouă că, nu mă știu pe mine să fi pus început bun mântuirii sufletului meu”. După 72 de ani de călugărie, de post, de rugăciune, de feciorie, cu fața strălucind ca soarele, mărturisește că nu se știe pe sine că ar fi pus început bun mântuirii sufletului său. Iată model de smerenie pe care ni-l dă acest sfânt al patericului egiptean. Însușii Mântuitorul Hristos s-a arătat în ceasul morții sfântului și i-a zis: ”Aduceți-mi pe vasul pustiului”! Atunci fața sfântului s-a făcut și mai strălucitoare, iar sfântul și-a dat sufletul în mâinile lui Hristos…Să nu uităm așadar credința în Dumnezeu, iubirea, nădejdea și mai ales smerenia, care este baza tuturor virtuților». În continuare, Preasfinția Sa a făcut o succintă, însă consistentă prezentare, din punct de vedere istoric, a comunității românilor ortodocși din Voivodina și de pe Valea Timocului.  

După cuvântul plin de înţelepciune duhovnicească rostit de Preasfinţitul Daniil, a urmat un moment plin de încărcătură spirituală și anume cuvântul Preasfinţitului Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei „chip al unui sfânt în viaţă, trăitor şi iubitor de monahism, care cu greu îşi ridică ochii din pământ, din nemăsurată smerenie față de Creator” aşa cum l-a descris, ceva mai târziu, părintele paroh Mircea Uţă. Preasfinția Sa a menționat faptul că, a slujit Sfânta Liturghie, în dimineața acestei zile, la Catedrala Patriarhală, împreună cu IPS Arhiepiscop Nicolae al celor două Americi și cu Preasfințitul Daniil de Vârșeț, prilej cu care a trăit «bucuria comuniunii frățești», întrucât au slujit trei reprezentanți ai românilor care trăiesc în afara granițelor țării și având misiunea de a-i aduce pe aceștia aproape de Biserică, în Biserică.  Preasfinția Sa a făcut apoi o prezentare a comunității românești din Ungaria și specificitatea misionară a lucrării pastorale a Bisericii din afara granițelor țării. Părintele Siluan a prezentat viaţa, nevoile, dar şi greutăţile cu care se confruntă credincioşii români din Ungaria, acolo unde păstoreşte Preasfinţia Sa. În continuare, a arătat că «prezența dumneavoastră aici în sfânta biserică este un indiciu că ați știut să vă cultivați comoara credinței în suflete și că părinții din această biserică își fac datoria oferind credincioșilor din darul pe care Dumnezeu le-a dăruit lor. Acolo unde preotul își face datoria, credincioșii simt bunătatea și purtarea lor de grijă față de ei; credincioșii aleargă la biserică pentru a se întâlni cu Dumnezeu și a se ruga pentru mântuirea sufletelor lor. Ce este mai frumos pentru creștini, decât să aibă unde să-și odihnească sufletele împovărate cu multe păcate». În încheierea cuvântului său, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioşii prezenţi, la unitate şi ajutor reciproc, la post şi rugăciune, care sunt “arme folositoare împotriva diavolului şi purificatoare pentru sufletul creştinului”.

Au urmat apoi întrebări ale credincioșilor, cărora Preasfințiile lor au răspuns cu multă bucurie.

Având în vedere că dialogul Preasfințiilor lor cu enoriașii parohiei noastre a durat aproape de două ore, a luat cuvântul părintele paroh Mircea Uță, un apropiat al Preasfinţiilor lor și care a avut un rol deosebit în organizarea comunităţilor românești din Serbia şi din Ungaria, respectiv în ridicarea vicariatelor din aceste două țări la rangul de episcopii – așa cum a subliniat chiar PS Episcop Siluan. Părintele Mircea a mulțumit distinșilor oaspeți pentru vizita efectuată la parohia noastă, pentru cuvintele pline de înțelepciune și sfaturile duhovnicești pe care l-au oferit celor prezenți cu atâta bunătate și a exprimat bucuria comuniunii frățești pe care am trăit-o împreună, descoperind tainele lui Dumnezeu. Preacucernicia Sa a exprimat, totodată, speranța că această experiență spirituală, unică în felul ei, se va mai repeta.

Cu mintea luminată de învăţături duhovniceşti și cu sufletele pline de bucurie, ne-am despărţit, bucuroși de comoară de avuţii spirituale deosebit de importante dobândite cu care, cu siguranță, vom depăşi greutăţile şi ispitele mult mai uşor.

Mulţumim Preasfinţiţilor Părinţi pentru vizita lor la Parohia Apărătorii Patriei II, dar şi pentru cuvintele magistrale de învăţătura care ni le-au oferit cu multă dragoste.

 Alexandru Radu, student
Membru în Comitetul de Conducere al Organizației de tineret «Sfântul Ambrozie a Parohiei Apărătorii Patriei II

 

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…