Duminică, după amiază, începând cu ora 17.00, s-a desfășurat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în Sala "Marea Unire" a Palatului Culturii din municipiul Ploiești, prima ediție a Festivalului de pricesne "O rugă spre cer", organizat de Parohia «Înălțarea Domnului» din Ploiești. Festivalul s-a desfășurat pe două categorii de vârstă: concurenți cu vârsta cuprinsă între 7 și 15 ani, respectiv între 16 şi 25 ani. Fiecare concurent a interpretat o priceasnă ortodoxă fără acompaniament muzical. Premiile oferite de parohia organizatoare au constat în diplome şi daruri cu caracter simbolic.

Juriul Festivalului a fost format din specialiști în domeniul muzical şi religios, respectiv: Măria Tănase Marin, Marioara Man Gheorghe, pr. Mircea Alexă Uță, pr. Mihai Claudiu Băzăvan, şi, în calitate de organizator, pr. Georgian Alexandrescu.

Deschiderea Festivalului a fost făcută de PC Pr. Mihăiţă Stroe, Protoiereu al Protoieriei Ploiești-Sud.

Înainte de acordarea premiilor, Părintele paroh Mircea Uță a urcat pe scenă, însoți de grupul vocal «Sanctus Ambrosius» al parohiei noastre, pentru a interpreta priceasna «Blândul Păstor».

Din partea parohiei noastre au mai participat la eveniment un număr de 17 enoriași.

https://ziarullumina.ro/amp/festivalul-de-pricesne-o-ruga-spre-cer-la-ploiesti-174914.html