În duminica mironosițelor, parohia noastră a trăit un eveniment special: membrii comunității parohiale au asistat la oficierea botezului domnului Jean-Michel Invernizzi, cetățean francez, în vârstă de 51 de ani. Acesta, deși s-a născut și a trăit în Franța, în urmă cu trei ani a venit în România, de care s-a îndrăgostit și unde încearcă să dezvolte o afacere. Este vice-președinte al unei asociații franceze care are filiale în 160 de țări.

În acest timp a cunoscut spiritualitatea ortodoxă și călătorind pe la mănăstiri a descoperit credința creștină ortodoxă. Având în vedere că nu a fost botezat, domnul Jean-Michel a solicitat oficierea sfântului botez în biserica parohiei noastre, având ca naș pe domnul Ion Marin Uță, președinte al Ligii de Cooperare Cultural - Științifică România – Franța, cel care a mijlocit această lucrare misionară.