Parohia noastră participă la acest concurs cu miniproiectul denumit: Copii martisoare Biserca Sfantul Ambrozie 009“Să ajutăm printr-un mărțișor”, desfășurat în perioada 11 ianuarie – 26 martie 2015. Vezi video. Beneficiarii proiectului sunt copiii orfani și cei abandonați de la Valea Plopului, judeţul Prahova, ca urmare a legăturii existente deja dintre parohia noastră şi centrul de copii din Valea Screzii, unde au fost dăruite, în mai multe rânduri alimente, haine, bani şi jucării, centrul fiind coordonat cu multă dăruire de părintele Nicolae Tănase. Miniproiectul a făcut ca elevii implicați în proiect să înțeleagă că sunt și alți copii care nu sunt la fel de fericiți ca și ei; că ei trăiesc în multe lipsuri și mai ales în lipsa afecțiunii materne. În schimb, ei sunt foarte fericiți pentru că au familia alături de ei, că au cine să-i sprijine și să-i iubească.