În parteneriat cu Protoieria Sector IV Capitală, parohia noastră participă la Campania de doneaza sangedonare de sânge «Prețuiește viața!». În acest sens, se va organiza la Biserica Eroilor Revoluției în data de 3 martie 2015, orele 18, o conferință dedicată acestui eveniment, donarea urmând să aibă loc a doua zi, pe data de 4 martie 2015. Enoriașii donatori ai parohiei noastre vor fi însoțiți de preotul paroh Mircea Uță și de doamna asistentă Mihaela Ciocârlan, de la Cabinetul medical al parohiei. Această acțiune umanitară este organizată în această perioadă a anului, întrucât sângele donatorilor este acum curățat și detoxifiat prin alimentația de post și de rugăciune. Printre beneficiile medicale ale donării de sânge amintim: sângele este împrospătat, imunitatea organismului creşte, riscul de paralizie şi accident vascular se reduc cu 30%. În urma donării de sânge, rezistenţa organismului la şocuri creşte, astfel că, dacă vei suferi un accident, reacţia organismului îi va ajuta pe medici, acesta fiind deja obişnuit cu pierderea de sânge şi înlocuirea lui. Mai multe informații despre cum poți dona și tu sânge, afli apăsând aici !