SĂPTĂMÂNA DE RUGĂCIUNE PENTRU UNITATEA CREŞTINILOR

VIZITA  DELEGAŢIEI PAROHIEI S.ANGELA MERICI DIN MILANO

CONDUSĂ DE MONS. VITTORIO VATAGLIA

21-24 ianuarie 2011

de Dr. Alina Dida

 In cadrul săptămânii de rugăciune pentru unitatea creştinilor, din ianuarie, enoriaşii Parohiei Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie din Bucureşti i-au avut ca oaspeţi pe Părintele paroh Vittorio Mataglia şi trei enoriaşi ai Parohiei S. Angela Merici din Milano. Cele două parohii, ortodoxă şi catolică, sunt înfrăţite de nouă ani (caz unic în România) şi în acest interval au lucrat împreună la o serie de acţiuni, menite să-i facă pe enoriaşii acestora să cunoască lucrurile care îi apropie, dar şi să înţeleagă mai bine lumea în care trăiesc, tot mai diversă din punct de vedere religios, cultural, social etc.

 Oaspeţii au fost invitaţi să viziteze lăcaşuri de cult şi muzee din Bucureşti şi câteva mănăstiri din apropierea oraşului, printre care Sitaru, Christiana şi Căldăruşani. Ei au fost însoţiţi de grupuri de enoriaşi, voluntari ce au participat la organizarea vizitei alături de preotul paroh Mircea Uţă, o gazdă excelentă. Italienii, dintre care numai unul mai vizitase România, au fost foarte impresionaţi de pictura bizantină şi de simbolistica icoanei – văzută ca fereastră spre transcendent, spre Ceruri.

 Padre Vittorio ne-a făcut o expunere, ilustrată video, despre experienţa sa în Africa, unde a lucrat timp de 20 de ani ca misionar, o adevărată conferinţă pentru studenţii la teologie prezenţi, dar şi pentru mirenii interesaţi de munca unui preot, ce are de îndeplinit o misiune liturgică şi una socială.

 

 Padre Vittorio a lucrat timp de 12 ani în Zair (1972- 1984), în interiorul ţării, la 280 km de capitala Kinshasa. Pe o suprafaţă foarte mare, cam cât jumătate din Lombardia, se aflau sate risipite, cu maximum 150 de locuitori fiecare, totalizând o populaţie de 20.000 de suflete. Absenţa drumurilor şi timpul foarte mare necesar pentru a ajunge dintr-un loc în altul l-au făcut pe părinte să fie nevoit să ţină mesa o dată pe lună în satele mai mari, după un grafic care să permită cât mai multor locuitori din satele vecine să participe. Părintele a subliniat dorinţa foarte mare a oamenilor de a participa la liturghie: unii străbăteau 10- 15 km pe jos până la cortul misionarilor. Pentru perioadele când nu aveau un preot lângă ei, rugăciunile erau făcute de către laici africani, numiţi cateheţi, rămaşi singuri să se ocupe de evanghelizarea populaţiei.Catehezele pentru adulţi erau foarte lungi, astfel încât botezarea lor se făcea la vârste înaintate; doar copiii celor deja creştini erau botezaţi de mici. Limba a reprezentat un baraj nu pentru că misionarii sunt nevoiţi să o înveţe pentru a se înţelege cu populaţia (Padre Vittorio a învăţat trei limbi africane!), ci pentru că nu există cuvinte care să exprime lucrurile abstracte. Pentru noi, după două mii de ani, termenii teologici sunt foarte subtili. Intr-o limbă africană în care nu există un cuvânt pentru “biserică” se foloseşte expresia “casa lui Dumnezeu”; noţiunea de “adevăr” nu are un termen propriu şi se face uz de 2-3 cuvinte pentru a o exprima etc. Trebuie apelat la pilde, parabole, exemple pentru a aduce la oameni învăţătura lui Dumnezeu, adică aşa cum a procedat Mântuitorul cu noi!

 Părintele Vittorio, plecat din Europa cu gândul de a dărui foarte mult din mesajul evanghelic, a constatat că studiile de la Universitatea Gregoriană din Roma nu i-au folosit prea mult în Africa, unde a învăţat să vorbească foarte simplu. In schimb a primit el foarte multe de la africani, după proverbul “nimeni nu este atât de sărac încât să nu aibă nimic de dăruit şi nimeni atât de bogat încât să nu aibă nimic de primit”!

 Problema religioasă din Zair, cu toate neajunsurile ce ţineau de distanţe, nu era participarea la slujbe, ci cateheza ce trebuie să ajungă la suflet astfel încât credinţa celor creştinaţi să nu rămână superficială. Suferinţa din viaţă şi moartea celor dragi îi făceau pe africani să se întoarcă, cel puţin la nivel de ritual, la credinţele lor tribale; în primii opt ani, padre Vittorio a slujit doar la cinci înmormântări; africanii erau convinşi că un preot ce invocă spiritele va mânca sufletele celor morţi!

 Problema socială în Zair, ţară foarte bogată în resurse minerale, administrată pe atunci de o plutocraţie printr-un regim politic ce pretindea că este “făcut pentru oameni”, s-a dovedit o piatră de încercare (dar nu de poticnire!) pentru cei câţiva misionari ce au înţeles că nu-L poţi anunţa pe Hristos unor oameni foarte bolnavi şi foarte prost hrăniţi fără a le uşura mai întâi suferinţele! Singura construcţie de zid din zonă era casa preotului; populaţia trăia în colibe de paie. Biserica a construit un mic centru medical pentru tratarea malariei (cea mai frecventă boală din regiune, ce făcea ca speranţa de supravieţuire să fie de 40 de ani) şi a malnutriţiei, şi a organizat o şcoală, finanţate exclusiv din fonduri proprii; statul nu contribuia deloc. Malnutriţia, nu foametea, afecta populaţia; alimentaţia nu era diversificată: lipseau mai ales proteinele de origine animală. Oamenii nu ştiau să crească animale, iar puştile erau interzise prin lege. La început, cel mai mare câştig a fost construirea unei “case pentru mame”, unde ele stăteau timp de 6 luni împreună cu copiii pentru a mânca diversificat şi a se vindeca. Misionarii i-au învăţat să crească animale (vaci şi găini) şi să cultive porumb, manioc şi orez de munte, astfel încât dupa cinci ani “casa pentru mame” a putut fi folosită pentru alte activităţi.

 Alta a fost experienţa părintelui Vittorio în Senegal (1985-1993). Aici 93% din populaţie era musulmană şi doar 5% creştină. Când numele spune cărei religii aparţii şi este greu să găseşti de lucru din acest motiv, cei care aleg să rămână creştini sunt cei ce au o credinţă profundă. In condiţii de persecuţie creştinii chiar sunt creştini. Problema socială în Senegal, ţară săracă în resurse minerale, dar guvernată mai bine, era mai puţin gravă. Pricipalul neajuns consta în lipsa apei potabile. Aici opera socială a misiunii a constat în săparea de puţuri şi construirea de şcoli.

 Padre Vittorio ne-a împărtăşit o părere strict personală: pentru o populaţie necatehizată, ca cea din Zair, ar fi mai potrivită liturghia ortodoxă, mai bogată gestual şi muzical. Cele relatate de dânsul ne-au făcut să privim altfel biserica de zid din “satul” nostru şi tot ce au lăsat bun în Europa cele aproape doua milenii de civilizaţie creştină.

 Oaspeţii italieni au vizionat piesa scrisă de Pr. Mircea Uţă, intitulată “Ambrozie episcop!”, ce a fost prezentată în decembrie, cu ocazia hramului bisericii, în interpretarea unor tineri din parohie. Biserica Sf. Ambrozie adăposteşte moaşte ale acestui sfânt, ce a trăit în secolul al IV-lea d.Hr. şi a fost episcop de Mediolanum.

4 octombrie 2018 – Mesajul Adunării Naționale Bisericești privind Referendumul pentru apărarea familiei binecuvântate de Dumnezeu

Oct 04, 2018
Adunarea Națională Bisericească întrunită în ședința din 29 septembrie 2018 a lansat un apel către toți cetățenii ortodocși români pentru participarea la Referendumul din 6-7 octombrie 2018 în…

1 octombrie 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna octombrie

Oct 02, 2018
Data Eveniment 5 V – (duminica 7) – Ziua Educației 7 D – Participarea enoriașilor la Referendumul pentru definirea familiei în Constituția României D - Aniversare zi de naștere a dnei Alexandra…

10 septembrie 2018 – Reacția credincioșilor față de organizarea Duminicii bunicilor

Sep 15, 2018
Domnul Viorel Iancu, cercetător și scriitor de monografii bisericești, enoriaș al parohiei, a trimis următorul mesaj: Suntem foarte bucuroși că am putut participa la un astfel de regal «Duminica…

9 septembrie 2018 - Duminica bunicilor, eveniment excepțional organizat de parohie

Sep 15, 2018
Aceasta este tema sub semnul căreia, duminică 9 septembrie 2018, de ziua Sfinților Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului și bunicii Mântuitorului Iisus Hristos, fiii parohiei au omagiat prin…

9 septembrie 2018 – Vizita Cardinalului Francesco Coccopalmerio la parohia noastră

Sep 13, 2018
Cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 8-9 septembrie, parohia noastră s-a bucurat de vizita unei delegații a Bisericii Romano-Catolice condusă de Eminența…

2 septembrie 2018 – Teologul Valentin Palma: aniversarea a 25 de ani de viață

Sep 13, 2018
După oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare domnului Valentin Palma, masterand la Facultatea de Teologie Ortodoxă «Justinian Patriarhul» din București, cu…

1 septembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna septembrie

Sep 13, 2018
Data Eveniment 1 - 4 S – Ma Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși - Sibiu 9 D – Sf. Ioachim și Ana. Duminica Bunicilor- a II-a Ediție 30 Ziua Internațională a inimii. Dr. Alina Dida. Scurt…

15 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…

1 iulie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iulie

Aug 15, 2018
Data Eveniment 1 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Gabriel Burtan – consilier parohial 8 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Buturuga Andriana ; - Aniversarea zilei de naștere a dnei…

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…