Primul an de înfratire ecumenică
20 ianuarie 2003

La data de 18 iunie 2001, la propunerea Prea Fericitului Părinte Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Parohia Apărătorii Patriei II din Bucuresti a primit vizita unei delegatii de clerici, monahi si credinciosi din cadrul Arhidiecezei de Milano, aflatã în vizitã în România, delegatie condusã de cãtre Episcopul Auxiliar, Exc.Sa Francesco Cocopalmerio. Din delegatie a fãcut parte si pãrintele Giuseppe Bettoni, paroh al parohiei S. Angela Merici din Milano, însotit de câtiva credinciosi din cadrul parohiei sale. Urmare acestei vizite, Consiliul Parohial al Parohiei Apãrãtorii Patriei II a luat în discutie si a fost de acord cu studierea posibilitãtii ca parohia noastrã ortodoxã sã se înfrãteascã cu o parohie catolicã din cadrul Arhidiecezei de Milano, cea mai mare arhidiecezã din lumea catolicã.

La data de 1 noiembrie 2001, pãrintele Giuseppe Bettoni, a trimis o scrisoare parohiei ortodoxe vizitate din Bucuresti, în care exprimã, în numele comunitãtii sale parohiale, dorinta înfrãtirii cu parohia noastrã. În scrisoare se face apel la documentul international Charta Oecumenica, semnat la 22 aprilie 2001, la Strasbourg, de cãtre presedintii Consiliului Bisericilor Europene (CBE) si Consiliului Conferintelor Episcopale Europene (CCEE), în care se aratã, printre altele: "La nivelul comunitãtilor locale, trebuie o implicare mai mare si un schimb de experientã în catehizare si pastoratie"(nr.2).

În sedinta sa de lucru din 11 noiembrie 2001, Consiliul Parohial al Parohiei Aparatorii Patriei II, dupa ce a consultat Adunarea Parohiala, a constatat urmatoarele:

  • exista o propunerea de înfratire facuta parohiei bucurestene de catre Parohia S. Angela Merici din Milano ;
  • exista o vointa, unanim exprimata, a enoriasilor parohiei ortodoxe în favoarea înfratirii;
  •  în contextul eforturilor depuse de România de integrare în structurile europene si euroatlantice, aceasta înfratire ar putea fi considerata o deschidere a parohiei noastre spre valorile culturale si spirituale europene;
  • vizita Sanctitatii Sale Papa Ioan Paul II în România, în luna mai 1999, a marcat, printre altele, întarirea relatiilor dintre Biserica Ortodoxa Româna si Biserica Romano-Catolica, deschizând calea unei astfel de înfratiri;


Ca urmare, Consiliul Parohial a hotarât, în unanimitate, înfratirea Parohiei Aparatorii Patriei II din Bucuresti cu Parohia S. Angela Merici din Milano.

Urmare acestei hotarâri, la data de 20 ianuarie 2002, la Milano, în cadrul Saptamânii de rugaciune pentru unitatea crestinilor, parintele Mircea Alexa Uta, paroh al Parohiei Aparatorii Patriei II si parintele Giuseppe Bettoni, paroh al Parohiei S. Angela Merici din Milano, în rugaciune comuna, au subscris înfratirea ecumenica dintre cele doua parohii.

Prin aceasta înfratire se favorizeaza legaturi de cunoastere, de rugaciune si de colaborare reciproca, fara nici o forma de prozelitism, în deplin respect al traditiilor fiecaruia; se dezvolta continuu cai fratesti, cu scopul educarii spre dialog; se promoveaza întâlniri între credinciosii parohiilor noastre, în special între tineri, în vederea cunoasterii culturii si spiritualitatii celuilalt si pentru sustinerea reciproca în dezvoltarea proiectelor pastorale; se valorifica mostenirea spirituala a crestinismului, pentru a redescoperi împreuna radacinile crestine ale Europei.

Vizita la Bucuresti a parintelui Giuseppe si a 50 de enoriasi.

În vederea concretizarii proiectului înfratirii ecumenice si pentru cunoasterea spiritualitatii ortodoxe românesti, parintele Giuseppe împreuna cu 50 de enoriasi ai parohiei sale au efectuat un pelerinaj în România, în saptamâna de dinaintea Duminicii Floriilor a anului trecut. Astfel, dupa ce au vizitat frumusetile spirituale oferite de pamântul binecuvântat al Moldovei si Bucovinei, enoriasii parohiei S. Angela Merici au ajuns la Bucuresti, fiind gazduiti în familiile din cadrul parohiei ortodoxe. Luând cunostinta despre prezenta oaspetilor italieni în parohia noastra, Prea Fericitul Parinte Patriarh Teoctist l-a desemnat pe P.S. Episcop Ambrozie Sinaitul, Vicar Patriarhal, pentru a oficia Sf. Liturghie arhiereasca în parohia noastra, duminica 28 aprilie 2002, în ziua Maritului Praznic al Intrarii Domnului în Ierusalim. Înconjurat de un sobor de preoti si diaconi, în prezenta unui impresionant numar de credinciosi, precum si a Domnului Vasile Mihalache, Primarul Sectorului 4 si a altor oficialitati, Prea Sfintia Sa a adus binecuvântarile Parintelui Patriarh atât enoriasilor nostri cât si celor 50 de credinciosi italieni din cadrul Parohiei Sant’Angela Merici din Milano, oficializând, astfel, drumul anevoios al ecumenismului practic.

Vizita la Milano a unui grup de 12 tineri români

În perioada 18 - 26 septembrie 2002 un grup de 12 tineri, în vârsta de 12 ani, din cadrul Parohiei Aparatorii Patriei II din Bucuresti, a efectuat o vizita ecumenica Parohiei S. Angela Merici din Milano. Vizita la Milano le-a oferit adolescentilor din cadrul parohiei noastre prilejul cunoasterii realitatilor si activitatilor pastorale din cadrul parohiei catolice de la Milano, de a se întâlni cu cultura si spiritualitatea din marea cetate a Sfântului Ambrozie al Mediolanului. Nu au lipsit contactele cu tinerii si copiii implicati în activitatile parohiale, jocurile si chiar meciul de fotbal, ceea ce a facut sa se apropie unii de altii mai mult. Dupa întoarcerea în tara, cei 12 tineri bucuresteni nu au mai lipsit de la sfintele slujbe oficiate în biserica parohiala sau de la programul de catehizare intitulat sugestiv „Scoala de duminica”.

Întâlnirea la Milano a Prea Fericitului Parinte Patriarh cu Comunitatea S. Angela Merici

Cu prilejul vizitei efectuate în luna octombrie 2002 la Vatican si în Italia, Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist si delegatiei Bisericii Ortodoxe Române s-a întâlnit si cu Comunitatea S. Angela Merici din Milano, prilej de mare bucurie si binecuvântare pentru parohia catolica milaneza. În scrisoarea adresata Parintelui Patriarh, parintele Giuseppe Bettoni arata: „…dorinta de a ne vizita ne-a umplut de onoare în Domnul Hristos; un fapt istoric, unic pentru noi si de mare consolare în drumul nostru, al înfratirii ecumenice, cu Parohia Aparatorii Patriei II din Bucuresti”.

Schimb de vizite în cadrul Saptamânii de rugaciune pentru Unitatea Crestinilor

În cadrul Saptamânii de rugaciune pentru unitatea crestinilor ce s-a desfasurat între 18 si 25 ianuarie, Parohia noastra a sarbatorit un an de înfratire ecumenica cu Parohia catolica Sant’Angela Merici din Milano. În timpul acestei saptamâni, parintele Antonio Genziani de la parohia catolica din Milano, însotit de câtiva tineri, a vizitat Parohia noastra, iar o delegatie de tineri din cadrul Parohiei noastre s-a deplasat la Milano. Concomitent, cele doua delegatii s-au rugat pentru pace si pentru unitatea crestinilor din Europa si din întreaga lume. Am fost deosebit de onorati de faptul ca mesajul Parohiei noastre a fost adresat Parohiei catolice din Milano de catre P.S. Episcop Ambrozie Sinaitul, Vicar Patriarhal, prezent la Milano pe parcursul întregii saptamânii de rugaciune pentru unitatea crestinilor. La rugaciunea ecumenica ce a avut loc în data de 19 ianuarie 2003 în parohia noastra, din partea Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucuresti a participat P.C.Pr.Prof. Dr. Isidor Martinca, Rectorul Facultatii Romano Catolice din Bucuresti.

O speranta spre viitor

La aproape patru ani dupa vizita în România a Sanctitatii Sale Papa Ioan Paul II si la doar patru luni de la vizita istorica a Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist la Vatican si la Milano din luna octombrie 2002, înfratirea ecumenica dintre Parohia catolica din Milano si Parohia noastra ortodoxa din Bucuresti consfinteste faptul ca Europa a intrat într-o noua era, cu o noua mentalitate, în care conflictele interreligioase sau intercrestine se pot înlocui cu exemple ale iubirii, ale dialogului si ale cunoasterii reciproce.

Pr. Dr. Mircea Alexa UTA
Paroh

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…