Pentru Parohia Apărătorii Patriei II din Bucureşti ziua de 15 septembrie 2003 a devenit o zi cu totul specială, întrucât în această zi a fost inaugurat noul hram al bisericii parohiale: Sf. Ier. Ambrozie. Acest eveniment a avut loc cu prilejul vizitei Eminenţei Sale cardinalul Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscopul de Milano, pe care acesta a efectuat-o, în perioada 15-18 septembrie 2003, Bisericii Ortodoxe Române, la invitaţia Prea Fericitului Părinte Patriarh Teoctist.

Delegaţia Bisericii Catolice milaneze, formată din Exc.Sa  Mons. Francesco Coccopalmerio, Episcop Auxiliar al Arhidiocezei de Milano, Mons. Gianfranco Bottoni, responsabil al Departamentului pentru Ecumenism şi Dialog al Arhidiocezei de Milano, părintele Giuseppe Bettoni, Paroh al Parohiei Sant’Angela Merici din Milano şi părintele Traian Valdman, paroh al Parohiei Ortodoxe Române din Milano, a fost însoţită la parohia noastră de o delegaţie a Bisericii Ortodoxe Române formată din P.S. Episcop Ambrozie Sinaitul, Vicar Patriarhal, P.C. Pr. Prof. Dr. Nicolae Necula, Decanul Facultăţii de Teologie din Bucureşti şi P.C. Pr. Prof. Mihai Aurel, Directorul Seminarului Teologic Liceal din Bucureşti. Din partea comunităţii parohiale S.Angela Merici din Milano a participat un grup de cinci enoriaşi ai acestei parohii. Ploaia care cădea uşor asupra creaţiei lui Dumnezeu avea rolul de a binecuvânta lucrarea dumnezeiască ce se săvârşea. Cu toate acestea, ploaia nu a împiedicat pe copiii parohiei noastre, îmbrăcaţi în costume populare, de a-l întâmpina de distinsul oaspete în mod tradiţional cu pâine şi sare. Slujba de inaugurare a hramului Sf. Ier. Ambrozie a fost oficiată de către un sobor de 18 preoţi, avându-l în frunte pe P.S. Episcop Sebastian Ilfoveanul, Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, cu participarea distinsei delegaţii a Bisericii Catolice ambroziene. Cântările de laudă s-au împletit armonios în limbile română şi italiană, cu ajutorul celor doi diaconi şi a corului studenţilor teologi, având un singur scop: a-L slăvi pe Dumnezeu. Ceremonia ecumenică s-a încheiat cu procesiunea cu icoana Sf. Ier. Ambrozie pe care copiii au adus-o în biserica parohială şi au aşezat-o la locul cuvenit.

Vizita cardinalului Dionigi Tettamanzi la parohia noastră este şi o consecinţă a înfrăţirii ecumenice dintre Parohia noastră şi Parohia Sant’Angela Merici din Milano. De altfel, în cuvântul de întâmpinare adresat Eminenţei Sale am arătat următoarele: „Pe părintele Giuseppe, l-am cunoscut în urmă cu doi ani când, la data de 18 iunie 2001, la propunerea Prea Fericitului Părinte Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Parohia Apărătorii Patriei II din Bucureşti a primit vizita unei delegaţii de clerici, monahi şi credincioşi din cadrul Arhidiecezei de Milano, aflată în vizită în România, delegaţie condusă de către Exc.Sa Mons. Francesco Coccopalmerio, Episcop Auxiliar al Arhidiocezei de Milano. Urmare acelei vizite, s-a născut ideea studierii posibilităţii ca parohia noastră ortodoxă să se înfrăţească cu o parohie catolică din cadrul Arhidiecezei de Milano. Drept urmare, făcând referire la documentul internaţional Charta Oecumenica, semnată la Strasbourg, de către preşedinţii Consiliului Bisericilor Europene (CBE) şi Consiliului Conferinţelor Episcopale Europene (CCEE), document în care se arată, printre altele că: "La nivelul comunităţilor locale, trebuie o implicare mai mare şi un schimb de experienţă în catehizare şi pastoraţie" (nr.2), Consiliul Parohial al Parohiei noastre şi cel al Parohiei S.Angela Merici din Milano, în numele celor două comunităţi parohiale, au hotărât înfrăţirea ecumenică dintre cele două parohii: ortodoxă şi catolică.

Astfel, la data de 20 ianuarie 2002, la Milano, în cadrul Săptămânii de rugăciune pentru unitatea creştinilor, în rugăciune comună, a fost semnat documentul oficial al înfrăţirii ecumenice dintre cele doua parohii. În acest document se arată că „prin această înfrăţire se favorizează legături de cunoaştere, de rugăciune şi de colaborare reciprocă, fără nici o formă de prozelitism, în deplin respect al tradiţiilor fiecăruia; se dezvoltă continuu căi frăţeşti, cu scopul educării spre dialog; se promovează întâlniri între credincioşii parohiilor noastre, în special între tineri, în vederea cunoaşterii culturii şi spiritualităţii celuilalt şi pentru susţinerea reciprocă în dezvoltarea proiectelor pastorale; se valorifică moştenirea spirituală a creştinismului, pentru a redescoperi împreună rădăcinile creştine ale Europei”. Au urmat apoi câteva schimburi de vizite reciproce, contacte, schimburi de mesaje la diferite sărbători. Credincioşii Parohiei S.Angela Merici din Milano au avut ocazia în luna octombrie 2002, să-l întâlnească pe Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române, pe Prea Fericitul Părinte Patriarh Teoctist, aflat la Milano, după vizita istorică efectuată Sanctităţii Sale Papa Ioan Paul II, la Vatican.

Acum, credincioşii Parohiei noastre au privilegiul să-l întâlnească şi să primească binecuvântarea Eminenţei Sale Card. Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscop al cetăţii Sfântului Ambrozie.

Conştient de dorul său tainic de a se construi o punte spirituală între Orient şi Occident, între Ortodoxie şi Catolicism, Papa Ioan Paul II a numit Ţara noastră, „Grădina Maicii Domnului”, metaforă ce denumeşte însuşi locul de întâlnire şi de sinteză al celor două universuri spirituale creştine, tezaurul atât de bogat al spiritualităţii răsăritene, exprimat, unic, într-o limbă neolatină, ce aparţine culturii occidentale.

Plecând de la acest adevăr, Parohia noastră, care cu puţin timp în urmă a aniversat 55 de ani de la ridicarea acestei sfinte biserici, a considerat potrivit să facă un pas înainte pe drumul ecumenic pe care-l parcurge de aproape doi ani, prin adoptarea ca sărbătoare patronală a acestei sfinte biserici şi pe „Sfântul Ierarh Ambrozie”, ocrotitorul oraşului Milano, devenind astfel, prima parohie din România care va avea ca ocrotitor pe acest mare sfânt al Bisericii Nedespărţite. Un sfânt latin, chemat ca ocrotitor al unei comunităţi răsăritene ortodoxe latine. Este vorba despre o decizie care a avut la bază descoperirea sfinţeniei occidentale primare şi exprimarea acesteia într-o cultură răsăriteană, contemporană, la realizarea unei noi punţi de spiritualitate între Orient şi Occident. Prin aceasta, ne exprimăm convingerea că reconcilierea dintre Bisericile noastre va cunoaşte noi progrese, în măsura în care vom ştii să recunoaştem darurile spirituale ale diferitelor tradiţii creştine şi ne vom strădui să învăţăm unii de la alţii, pentru a culege roadele lucrării împreună. La baza tuturor stă, însă, iubirea, iar a iubi înseamnă a te dărui celorlalţi, este izvorul fericirii veşnice. Exemplul desăvârşit al iubirii este Însuşi Mântuitorul nostru Iisus Hristos, prin lucrarea mântuitoare a sacrificiului Său. Tocmai pentru aceasta am aşezat pe această masă, în jurul căreia ne-am rugat astăzi împreună, Sfântul Potir, pentru a ne aminti că Hristos ne cheamă să-I urmăm exemplul…”.

Ineditul sărbătorii pe care a trăit-o Parohia Apărătorii Patriei II la 15 septembrie 2003 a constat în faptul că inaugurarea hramului acestei parohii ortodoxe a avut loc cu participarea ierarhilor, clerului şi a credincioşilor aparţinând celor două Biserici: Ortodoxă şi Catolică, lucru nemaiîntâlnit, probabil, în istoria Bisericii de după Schisma cea Mare.

Pr. Dr. MIRCEA ALEXĂ UŢĂ

Paroh

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…

1 aprilie 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna aprilie

Apr 02, 2018
Așa după cum a fost anunțat cu o lună de zile în urmă, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei:…

31 martie 2018 – Preoții și enoriașii parohiei au participat la Pelerinajul de Florii

Apr 02, 2018
 Pelerinajul de Florii din Capitală, la care au participat și preoții și enoriașii parohiei noastre, a fost condus de PS Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. La…

29 martie 2018 – Elevii din parohie s-au "pregătit" pentru Sfintele Paști

Apr 02, 2018
Joi 29 martie 2018, la ora 8, mai bine de 70 de elevi de la Școlile gimnaziale nr.113 și 133, de pe raza parohiei, însoțiți de către părinți și profesorii de religie, au venit la sfânta biserică…

25 martie 2018 – Sărbătoarea Bunei Vestiri. Resfințirea potirelor bisericii parohiale

Apr 02, 2018
Duminică 25 martie 2018, de sărbătoarea Bunei Vestiri a avut loc îndată după oficierea Sfintei Liturghii, slujba de sfințire a două potire. Acestea au fost restaurate la Atelierele Patriarhiei…

18 martie 2018 – Continuă colecta de alimente, haine și jucării, pentru copiii orfani de la Valea Plopului

Mar 19, 2018
Cu o lună de zile în urmă, am demarat Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului și Valea Screzii, din județul Prahova, proiect care a…